Nîmes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nîmes
Komunë
noform
Pamje nga Nîmes
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Nîmes is located in Franca
Nîmes
Nîmes
43°50′17″V 4°21′40″L / 43.838°V 4.361°L / 43.838; 4.361Koordinatat: 43°50′17″V 4°21′40″L / 43.838°V 4.361°L / 43.838; 4.361
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Oksitania
Departamenti Gard
Qarku Arrondissement Qarku Nîmes
Kantoni Zyra qendrore e kantonit Nîmes-1
Nîmes-2
Nîmes-3
Nîmes-4
+ Kantoni Saint-Gilles
Kryetari Jean-Paul Fournier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 161,85 km2
Popullsia 150,672 banorë (2015)
 •  urbane 266,175 banorë
Dendësia 931 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 30000 et 30900
INSEE 30189


Nîmes është qyteti në rajonin Oksitania në jug të Francës.

Nîmes ndodhet mes Detit Mesdhe dhe maleve Cévennes. Popullsia e qytetit ishte 150,672 (2015). Gjatë Perandorisë Romake, qyteti kishte 50,000–60,000 banorë.[1][2][3][4] Shumica e monumenteve të famshme janë në Nîmes, si Nîmes Arena and the Maison Carrée. Për këtë, Nîmes shpesh referohet si Roma franceze.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nîmes është një nga qytetet më të nxehta në Francë. Qyteti ka klimë mesdhetare, duke qenë më e lagur se një klimë tipike mesdhetare, sidomos për verërat e saj të moderuara me shi. Vendndodhja e saj pak në brendësi dhe në jug rezulton me ajër të nxehtë në qytet gjatë muajve të verës, temperaturat mbi 34 ºC janë të zakonshme në korrik dhe gusht, ndërsa dimrat janë të freskëta, por jo të ftohta. Temperaturat e natës nën 0 ºC janë të zakonshme nga dhjetori deri në shkurt, ndërsa bie borë çdo vit.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Nîmes u rrit prej 128,471 më 1990 deri në 146,709 më 2012, rritja më e madhe që ka ndodhur ishte më 1968, me rritje +23.5% krahasuar me vitin 1962.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179340.000—    
180039.594−1.0%
180641.195+4.0%
182137.908−8.0%
183141.266+8.9%
184144.697+8.3%
185153.619+20.0%
186157.129+6.5%
187262.394+9.2%
188163.552+1.9%
189171.623+12.7%
190180.605+12.5%
191180.437−0.2%
192182.774+2.9%
193189.213+7.8%
193693.758+5.1%
194691.667−2.2%
195489.130−2.8%
196299.802+12.0%
1968123.292+23.5%
1975127.933+3.8%
1982124.220−2.9%
1990128.471+3.4%
1999133.424+3.9%
2006144.092+8.0%
2011144.940+0.6%
2015150.672+4.0%

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas 7 janarit 2013, Nîmes është e binjakëzuar me:[5]

Përveç kësaj, një kontratë partneriteti u nënshkrua në 1965 me qytetin e MeknesMaroku[5] dhe qendra detare përgatitëse ushtarake (PMM) e Nîmes u sponsorizua nga frigata anti-nëndetëse Montcalm e Marinës Franceze.[8].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Frank Sear (1983). Roman Architecture. Cornell University Press. fq. 213. ISBN 0-8014-9245-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Trudy Ring; Noelle Watson; Paul Schellinger (28 tetor 2013). Northern Europe: International Dictionary of Historic Places. Taylor & Francis. fq. 853. ISBN 978-1-136-63951-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 26 mars 2014. Marrë më 15 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ MobileReference (1 janar 2007). Travel Barcelona, Spain for Smartphones and Mobile Devices - City Guide, Phrasebook, and Maps. MobileReference. fq. 428. ISBN 978-1-60501-059-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Atlas français de la coopération décentralisée et des autres actions extérieures". pastel.diplomatie.gouv.fr. 2 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 2013-07-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Braunschweigs Partner und Freundschaftsstädte". Stadt Braunschweig. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-12-01. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "La Préparation Militaire Marine de Nîmes". www.netmarine.net. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)