Ajaçio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ajaçio
Frëngjisht : Ajaccio
Qytet
noform
Pamje nga Ajaçio
Stema_figuraFlag of Ajaccio.png
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Departamenti Korsika e Jugut
Qarku Arrondissement Korsika
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 52.880 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


Ajaçio (ne gjuhen korse "Aiacciu") është një qytet bregdetar francez, ndodhet në ishullin e Korsikës. Qyteti numëron rreth 52.880 banorë, është qendra e prefekturës së departamentit të Korsikës së jugut, dhe qendër e qarkut të Korsikës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Supozohet se emri i qytetit,origjinën e ka nga fjala greke Agation (port i mirë), sepse qyteti është i vendosur ne një pozicion strategjik tregëtar. Qyteti gjatë viteve është pushtuar nga qytetërime të ndryshme si nga Romakët, Longobardët, Pisanët dhe më së fundmi nga Gjenovezët te cilët ia shitën ishullin francezëve më 1768, nga ai moment ishulli është pjese e departamenteve te Francës. Në vitin 1769 në këtë qytet, lindi një fëmijë cili u bë i famshëm në botë me emrin Napoleon Bonaparte.

Qytetarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Napoleon Bonaparte (Perandor francez)

Alizée (këngëtare franceze)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ajaccio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale