Mirande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miranda
Miranda (Ocitanisht)
Mirande (Frëngjisht)
Bashkia e Mirandës
Bashkia e Mirandës
Stema Miranda
VendiFranca
Sipërfaqja
1
23.420 km2 (9.043 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.445
 • Dendësia150/km2 (380/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mirande ( shqiptimi frëngjisht[miʁɑ̃d]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Miranda ; Shqip: Miranda) është një komunëdepartamentin Gers, Ocitania, Franca jugperëndimore .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miranda dhe komunat përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17931.655—    
18001.558−0.86%
18061.968+3.97%
18212.128+0.52%
18312.532+1.75%
18413.409+3.02%
18463.797+2.18%
18513.454−1.88%
18563.509+0.32%
18613.304−1.20%
18664.010+3.95%
18723.885−0.53%
18763.812−0.47%
18813.748−0.34%
18863.916+0.88%
18914.244+1.62%
18963.771−2.34%
19013.867+0.50%
VitiPop.±% p.a.
19063.642−1.19%
19113.424−1.23%
19212.559−2.87%
19262.694+1.03%
19312.761+0.49%
19363.019+1.80%
19463.592+1.75%
19543.500−0.32%
19623.610+0.39%
19684.075+2.04%
19753.879−0.70%
19823.871−0.03%
19903.565−1.02%
19993.568+0.01%
20073.740+0.59%
20123.664−0.41%
20173.468−1.09%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Sajtet me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Cassini-Ehess
  2. ^ Population en historique depuis 1968, INSEE