Lectoure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lectoure
Komunë
Stema_figura
Stema e Lectoures
Vendndodhja
Lectoure is located in Franca
Lectoure
Lectoure

Koordinatat: 43°56′7″V 0°37′19″L / 43.93528°V 0.62194°L / 43.93528; 0.62194

Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Oksitania
Departamenti Gers
Kryetari i Bashkisë Gérard Duclos
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84,93 km2
Popullsia 3,746 banorë (2008)
Dendësia 44 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 32700
Koordinatat 43° 56′ 7″ Veri

0° 37′ 19″ Lindje

Faqja Zyrtare www.lectoure.fr

Lectoure është komunëdepartamentin GersOksitania në jugperëndim të Francës. Ndodhet 37 kilometra në veri të Auch, 36 kilometra në jug të Agenit dhe 118 kilometra në veriperëndim të Toulouse.

Popullësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19623.908—    
19683.950+1.1%
19753.790−4.1%
19823.923+3.5%
19904.034+2.8%
19993.933−2.5%
20083.746−4.8%