Le Havre

Coordinates: 49°29′N 0°06′E / 49.49°N 0.10°E / 49.49; 0.10
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lavër
Le Havre (Frëngjisht)
Lé Hâvre (Normandisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Lavri në Shtator 2019
Lavri në Shtator 2019
Flamuri i Lavër Le Havre (Frëngjisht)
Stema Lavër Le Havre (Frëngjisht)
Le Havre is located in Earth
Le Havre (Earth)
Koordinatat: 49°29′N 0°06′E / 49.49°N 0.10°E / 49.49; 0.10
VendiFranca
RajoniNormandia
DepartamentiSeine-Maritime
QarkuLe Havre
NdërkomunalitetLe Havre Seine Métropole
Qeveria
 • KryetariÉdouard Philippe[1]
Sipërfaqja
1
46.950 km2 (18.127 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
 (2018)
194.900 km2 (75.251 sq mi)
 • Metro
 (2018)
995.800 km2 (384.481 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
165.830
 • Dendësia3,500/km2 (9,100/sq mi)
 • Sipërfaqja urbane
 (2018[2])
234.945
 • Dendësia urbane1,200/km2 (3,100/sq mi)
 • Metro
 (2018[2])
337.086
 • Dendësia metro340/km2 (880/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
76351 /76600, 76610, 76620
Faqja zyrtarewww.lehavre.fr
Emri zyrtarLavri, Qyteti i Rindërtuar nga Auguste Perret
KriteretCultural: ii, iv
Referenca1181
Mbishkrimi2005 (29-të Session)
Zona133 ha
Zona tampon114 ha
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Havre ( Frëngjisht: [lə ɑvʁ(ə)]  ( dëgjoni) ; Normane: Lé Hâvre [lɛ ɑvʁ(é)] ; Shqip: Lavri) është një qytet port i madh në departamentin Seine-Maritime në rajonin e NormandisëFrancën veriore. Ndodhet në bregun e djathtë të grykëderdhjeslumit SenëKanalin në jugperëndim të Pays de Caux, shumë afër Meridianit Kryesor . Lavri është komuna më e populluar e Normandisë së Epërme, megjithëse popullsia totale e bashkësisë më të madhe të Lavrit është më e vogël se ajo e Ruenit . Pas Reimsit, është gjithashtu nënprefektura e dytë më e madhe në Francë. Emri Le Havre do të thotë "port" ose "port".

Qyteti dhe porti u themeluan nga Mbreti Françesk I në 1517. Zhvillimi ekonomik në periudhën e hershme moderne u pengua nga luftërat fetare, konfliktet me anglezët, epidemitë dhe stuhitë. Ishte nga fundi i shekullit të 18-të që Lavri filloi të rritet dhe porti filloi së pari me tregtinë e skllevërve dhe më pas me tregtitë e tjera ndërkombëtare. Pas bombardimeve të vitit 1944, firma e Auguste Perret filloi të rindërtonte qytetin në beton. Industria e naftës, kimike dhe automobilave ishin dinamike gjatë Tridhjetë të Lavdishmëve (bumi i pasluftës), por vitet 1970 shënuan fundin e epokës së artë të anijeve oqeanike dhe fillimin e krizës ekonomike: popullsia ra, papunësia u rrit dhe mbetet në nivele të larta. nivel sot.


Ndryshimet në vitet 1990-2000 ishin të shumta. E djathta fitoi zgjedhjet bashkiake dhe e angazhoi qytetin në rrugën e rikonvertimit, duke kërkuar zhvillimin e sektorit të shërbimeve dhe industrive të reja ( aeronautikë, turbina ere ). Projekti Port 2000 rriti nxënësinë e kontejnerëve për të konkurruar me portet e Evropës veriore, transformoi rrethet jugore të qytetit dhe u kthyen anijet oqeanike. Lavri modern mbetet thellësisht i ndikuar nga punësimi dhe traditat e tij detare. Porti i tij është i dyti më i madh në Francë, pas atij të Marsejës, për trafikun total, dhe porti më i madh francez i kontejnerëve .

Në vitin 2005, UNESCO e përfshiu qytetin qendror të Lavrit si një sit të trashëgimisë botërore për shkak të rindërtimit dhe arkitekturës unike të pas Luftës së Dytë Botërore. [3] Muzeu i Artit Modern André Malraux është i dyti në Francë për numrin e pikturave impresioniste . Qyteti është vlerësuar me dy lule nga Këshilli Kombëtar i Qyteteve dhe Fshatrave në Lulëzim në Konkursin e Qyteteve dhe Fshatrave në Lulëzim. [4]

  1. ^ "Elections municipales 2020 : Edouard Philippe est officiellement réélu maire du Havre". Franceinfo. 5 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura insee2018
  3. ^ "Le Havre, the City Rebuilt by Auguste Perret". UNESCO World Heritage Centre. United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. Marrë më 13 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Site officiel du Label Villes et Villages Fleuris". www.villes-et-villages-fleuris.com. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)