Flamuri i Skocisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Skocisë

Flamuri i Skocisë përbëhet nga një saltirë e bardhë, një kryq në formë të shkronjë X ose crux decussate që përfaqëson kryqin e martirit të krishterë Saint Andrew (shqip Shën Andreu), shenjti patron i Skocisë, në një fushë të kaltër të çelët. Ky flamur quhet edhe Saltira ose Kryqi i Shën Andreut.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]