Flamuri i Rusisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri i Rusisë

Flamuri i Rusisë është një trengjyrësh me ngjyrë të bardhë, të kaltër dhe të kuqe. Ky flamur në fillim u përdor për anijet komerciale dhe luftarake dhe u bë zyrtar vetëm më 1896. Flamuri rus krijoi ngjyra pan-sllavike (bardh, kaltër, kuq) që u përdorën për flamujt e shteteve sllavike si Sllovakia, Sllovenia, dhe Serbia.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]