Lufta Civile Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lufta Civile Ruse (rusisht: Grazhdanskaya voyna v Rossii; 7 nëntor 1917 - 16 qershor 1923) ishte një luftë civile shumëpartiake në ish-Perandorinë Ruse e shkaktuar nga përmbysja e monarkisë dhe republikani i ri. dështimi i qeverisë për të ruajtur stabilitetin, pasi shumë fraksione luftuan për të përcaktuar të ardhmen politike të Rusisë. Ajo rezultoi në formimin e RSFSR-së dhe më vonë Bashkimit Sovjetik në pjesën më të madhe të territorit të saj. Përfundimi i tij shënoi fundin e Revolucionit Rus, i cili ishte një nga ngjarjet kryesore të shekullit të 20-të.

Monarkia ruse ishte përmbysur nga Revolucioni i Shkurtit të vitit 1917 dhe Rusia ishte në një gjendje fluksi politik. Një verë e tensionuar kulmoi me Revolucionin e Tetorit të udhëhequr nga Bolshevikët, duke përmbysur Qeverinë e Përkohshme të Republikës së re Ruse. Sundimi bolshevik nuk u pranua botërisht dhe vendi ra në luftë civile. Dy luftëtarët më të mëdhenj ishin Ushtria e Kuqe, që luftonte për formën bolshevik të socializmit të udhëhequr nga Vladimir Lenin, dhe forcat aleate të lirshme të njohura si Ushtria e Bardhë, e cila përfshinte interesa të ndryshme që favorizonin monarkizmin politik, kapitalizmin dhe demokracinë sociale, secila me demokratike dhe anti. -variantet demokratike. Përveç kësaj, socialistët rivalë militantë, veçanërisht anarkistët ukrainas të Makhnovshçinës dhe Socialist-Revolucionarët e Majtë, u përfshinë në konflikt kundër bolshevikëve. Ata, si dhe ushtritë e gjelbra jo ideologjike, iu kundërvunë bolshevikëve, të bardhëve dhe ndërhyrësve të huaj. Trembëdhjetë kombe të huaja ndërhynë kundër Ushtrisë së Kuqe, veçanërisht ndërhyrja aleate, qëllimi kryesor i së cilës ishte rivendosja e Frontit Lindor. Ndërhynë gjithashtu tre kombe të huaja të Fuqive Qendrore, duke rivalizuar ndërhyrjen aleate me qëllimin kryesor për të ruajtur territorin që kishin marrë në Traktatin e Brest-Litovsk.

Bolshevikët fillimisht konsoliduan kontrollin mbi pjesën më të madhe të perandorisë së mëparshme. Traktati i Brest-Litovsk ishte një paqe emergjente me Perandorinë Gjermane, e cila kishte kapur zona të gjera të Perandorisë Ruse gjatë kaosit të revolucionit. Në maj 1918, Legjioni Çekosllovak në Rusi u revoltua në Siberi. Si reagim, aleatët filluan ndërhyrjet e tyre në Rusinë Veriore dhe Siberiane. Kjo, e kombinuar me krijimin e Qeverisë së Përkohshme Gjith-Ruse, pa reduktimin e territorit të kontrolluar nga bolshevikët në pjesën më të madhe të Rusisë evropiane dhe pjesë të Azisë Qendrore. Në nëntor, Alexander Kolchak filloi një grusht shteti për të marrë kontrollin e shtetit rus, duke vendosur një diktaturë ushtarake de fakto.

Në vitin 1919, Ushtria e Bardhë nisi disa sulme nga lindja në mars, nga jugu në korrik dhe nga perëndimi në tetor. Përparimet u kontrolluan më vonë nga kundërofensiva e Frontit Lindor, kundërofensiva e Frontit Jugor dhe disfata e Ushtrisë Veriperëndimore. Lëvizja e Bardhë pësoi gjithashtu humbje më të mëdha pasi aleatët u tërhoqën nga Rusia veriore dhe jugore. Me bazën kryesore të RSFSR-së të siguruar, bolshevikët tani mund të sulmonin kundër, me një pozicion të fortë mbrojtës.

Ushtritë nën Kolchak u detyruan përfundimisht në një tërheqje masive drejt lindjes. Forcat bolshevike përparuan në lindje, pavarësisht se hasën në rezistencë në Chita, Yakut dhe Mongoli. Së shpejti Ushtria e Kuqe ndau ushtritë e Donit dhe vullnetarëve, duke detyruar evakuimet në Novorossiysk në mars dhe në Krime në nëntor 1920. Pas kësaj, rezistenca antibolshevike ishte sporadike për disa vite deri në rënien e Ushtrisë së Bardhë në Yakutia në qershor 1923, por vazhdoi në Azinë Qendrore dhe Krai Khabarovsk deri në vitin 1934. Vlerësohet se pati 7 deri në 12 milion viktima gjatë luftës, kryesisht civilë.: 287

Shumë lëvizje pro-pavarësisë u shfaqën pas shpërbërjes së Perandorisë Ruse dhe luftuan në luftë.: 7  Disa pjesë të ish Perandorisë Ruse - Finlanda, Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia - u krijuan si shtete sovrane, me luftërat e veta civile dhe luftërat e pavarësisë. Pjesa tjetër e ish Perandorisë Ruse u konsolidua në Bashkimin Sovjetik menjëherë më pas.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]