Flamuri i Polonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Polonisë

Flamuri i Polonisë përbëhet nga dy vija horizontale të barabarta, e larta e bardhë kurse e ulëta e kuqe. Këto dy ngjyra definohen nga kushtetuta e Polonisë si ngjyrat kombëtare. Një variant i këtij flamuri me stemën kombëtare në mes të vijës së bardhë është e rezervuar me ligj për përdorim zyrtar jashtë vendit dhe në det.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]