Flamuri i Qytetit të Vatikanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Qytetit të Vatikanit

Flamuri i Qytetit të Vatikanit u miratua më 7 qershor 1929, viti kur Papa Piu XI nënshkroi Traktatin Lateran me Italinë, duke krijuar një shtet të ri të pavarur të qeverisur nga Selia e Shenjtë. Flamuri i Qytetit të Vatikanit është modeluar sipas flamurit të vitit 1808 verdhe-bardhë të Shteteve të mëparshme Papale, të cilit iu shtuan një diademë papale dhe çelësat e kryqëzuar të Shën Pjetrit. Në mënyrë të ndërsjellë quhet edhe flamuri i Selisë së Shenjtë.[1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri përbëhet nga dy shirita vertikalë, një prej ari ose të verdhë (nga ana e ngritjes) dhe një i bardhë me çelësat e kryqëzuar të Shën Pjetrit dhe diademën papale të përqendruar në brezin e bardhë. Çelësat e kryqëzuar përbëhen nga një çelës i artë dhe një argjend, në të cilin çelësi i argjendtë vendoset në pozicionin e dexter.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri shfaqet në shumë kisha dhe institucione katolike në mbarë botën, shpesh krahas flamurit kombëtar të vendit ku ndodhet kisha ose institucioni.

Gjatë vizitës së vitit 2018 të Papa Françeskut në Irlandë, Këshilli i Qarkut të Dublinit Jugor refuzoi të valonte flamurin e Vatikanit; një stacion karburanti lokal filloi të valëvitej flamurin si përgjigje.[2][3]

Një listë e flamujve të Police Scotland, të cilat mund të jenë vepër penale për t'u shfaqur "në mënyrë kërcënuese" përfshinte flamurin e Vatikanit; sektarizmi është i zakonshëm në Skoci, veçanërisht në Glasgow, dhe flamuri i Vatikanit supozohet se mund të valëvitet si një shenjë e identitetit katolik për të frikësuar fqinjët protestantë.[4][5][6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i qytetit të Vatikanit duke valvuar në gjysmë shtizë jashtë Oxford Oratory një ditë pas vdekjes së Papa Gjon Palit II

Në vitin 1808 Papa Piu VII urdhëroi Gardën Fisnike të Vatikanit dhe trupat e tjera të zëvendësonin ngjyrën e kuqe me të bardhën, në mënyrë që t'i dallonin ato nga trupat që ishin përfshirë në ushtrinë e Napoleonit.[7]

Në vitin 1803, Shtetet Papale filluan të përdorin një flamur të bardhë tregtar me stemën papale në qendër. Ky flamur u zyrtarizua më 7 qershor 1815. Më 17 shtator 1825, ai u zëvendësua me një flamur të verdhë dhe të bardhë, i cili merrte ngjyrat e tij nga materialet e çelësit (e verdhë për ar, e bardhë për argjend).[8] Këto ngjyra ndoshta janë marrë nga flamuri i 1808 i gardës Palatine.[8] Kjo ishte dyngjyra e parë e përdorur nga Shtetet Papale dhe paraardhësi i flamurit modern të Qytetit të Vatikanit.[9] Flamuri tregtar shërbente edhe si flamur shtetëror në tokë.[8]

Duke filluar nga viti 1831, këmbësoria papale fluturoi flamuj katrorë të verdhë dhe të bardhë. Në fillim u ndanë diagonalisht, por pas vitit 1849 u ndanë vertikalisht si flamuri tregtar. Ngjyra e fundit e këmbësorisë, e miratuar në 1862, ishte një flamur i thjeshtë katror i bardhë dhe i verdhë.[9]

Më 8 shkurt 1849, ndërsa Papa Piu IX ishte në mërgim në Gaeta, u shpall Republika Romake. Flamuri i qeverisë së re ishte trengjyrëshi italian me moton "Dio e Popolo" në shiritin qendror. Qeveria papale dhe flamujt e saj u rivendosën më 2 korrik 1849. Më 20 shtator 1870, shtetet papnore u pushtuan nga Italia dhe flamujt verdhebardhe dolën jashtë përdorimit zyrtar.

Pas nënshkrimit të Traktatit Lateran në vitin 1929, autoritetet papale vendosën të përdorin flamurin tregtar të vitit 1825 si flamur shtetëror të shtetit së shpejti të pavarur të qytetit të Vatikanit. Sidoqoftë, vizatimi zyrtar në kushtetutë përdori një vizatim të flamurit katror të këmbësorisë 1862 si shabllon. Traktati hyri në fuqi më 7 qershor 1929, dhe bashkë me të flamuri i Vatikanit i sapo-sheshin.[10]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mund të jetë e vështirë për syrin të dallojë dy brezat prej ari dhe të bardhës së flamurit.[11] Armatori Bruno Heim kritikoi flamurin për vendosjen e çelësave të argjendtë në një fushë të bardhë dhe sugjeroi një flamur të ri verdhe-bardhe me krahët papal në një mburojë të kuqe në qendër.[12]

Versioni variant[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shembull i versionit të pasaktë, në përdorim në Apostolischen Nuntiatur në Berlin

Një version i pasaktë i flamurit është përhapur gjerësisht, në të cilin pjesa e poshtme e dukshme e diademës papale është me ngjyrë të kuqe, në vend të bardhë, dhe një nuancë tjetër e verdhë është përdorur në disa pjesë të stemës. Ky u përdor si version i Wikimedia Commons i flamurit të Vatikanit nga 2006 dhe 2007 dhe nga 2017 dhe 2022, dhe që atëherë u përhap në internet. Mospërputhja ka të ngjarë të ishte rezultat i faktit se stema e Qytetit të Vatikanit në atë kohë kishte pjesën e poshtme të diademës me ngjyrë të kuqe.[13]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Flags of the Vatican City – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "United Nations to Raise Holy See Flag on September 25". En.radiovaticana.va (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2015-09-24. Marrë më 2015-10-20.
 2. ^ Neylon, Laoise. "Flagging support for Vatican" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-12-23. Marrë më 2021-12-23 – nëpërmjet www.thetimes.co.uk.
 3. ^ Finn, Christina. "South Dublin Council won't be flying the Vatican flag, but this Texaco is". TheJournal.ie (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-12-23. Marrë më 2021-12-23.
 4. ^ "Beware the pernicious Catholicism that is presently abroad in the land | Kevin McKenna". the Guardian (në anglisht). 21 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2021. Marrë më 23 dhjetor 2021.
 5. ^ "In Scotland, flying the Vatican flag 'provocatively' could be criminal". Catholic News Agency (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-12-23. Marrë më 2021-12-23.
 6. ^ "Flying Vatican flag in a 'provocative manner' could be a criminal act, say Scottish police" (në anglisht). 3 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2021. Marrë më 23 dhjetor 2021.
 7. ^ "Bandiera pontificia" (në italisht). Stato della cità del Vaticano. Arkivuar nga origjinali më 2008-10-15. Marrë më 2008-07-09. Anticamente la bandiera dello Stato pontificio era giallorossa (o per meglio dire amaranto e rossa, colori derivati dai colori dello stemma della Santa Sede), i due colori tradizionali del Senato e del Popolo romano, che vennero tuttavia sostituiti con il bianco e il giallo nel 1808, allorché Pio VII
 8. ^ a b c Breschi, Roberto. "Stato Pontifico" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 9 shkurt 2014.
 9. ^ a b Becker, Rev. William M. "Flag of Vatican City" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2016. Marrë më 9 shkurt 2014.
 10. ^ Becker, Rev. William M. (jan–mar 2012). "The Vatican Flag: Proportions & Alternatives" (PDF). NAVA News (në anglisht). Trenton, New Jersey: North American Vexillological Association. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 qershor 2021. Marrë më 9 shkurt 2014.
 11. ^ Burgers, A. P. (23 dhjetor 2008). The South African Flag Book: The History of South African Flags from Dias to Mandela (në anglisht). Protea Book House. ISBN 9781869191122 – nëpërmjet Google Books.
 12. ^ "Papal Heraldic Expert Wanted To Change The Vatican Flag" (në anglisht). 20 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2021. Marrë më 23 dhjetor 2021.
 13. ^ McKeown, Jonah (8 prill 2023). "Wikipedia had the wrong Vatican City flag for years. Now incorrect flags are everywhere". Catholic News Agency (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2023-04-11. Marrë më 2023-04-12.