Pjetri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shën Pjetri)
Jump to navigation Jump to search


Pjetri
Giotto di Bondone - St Peter 1 - WGA09157.jpg
papa i 1 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja prill 33
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 29 qershor 67 Data është tradicionale, disa teori hamendësojnë vitin 64.
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Lino
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Betsaida, Palestina, 1 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, Itali, 67
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Pjetri ( l. afërsisht viti 1 , Betsaida, Palestina - v. 67, Roma, Itali) ishte një nga dymbëdhjetë apostujt e Jezusit të Nazaretit qysh nga fillimi i predikimive të tij dhe papa i parë i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më prill 33 dhe deri më 29 qershor 67 Data është tradicionale, disa teori hamendësojnë vitin 64.. Paraardhës i tij ishte , ndërsa pasardhësi Lino.

Njoftime mbi jeten e tij gjenden në Besëlidhjen e Re ku Pjetri është nxënësi i parë por edhe mbrojtësi i Tij i parë (në çastin kur Jezusin donin t´a kapnin), para gjykimit dhe kryqëzimit të Krishtit edhe mohuesi i tij i pare si edhe dëshmitari i pare i të ringjallurit (Jezusit). Ai ishte udheheqesi i dishepujve te Krishtit dhe drejtues i Bashkesise se Pare te Jeruzalemit, ndersa me vone Pjetri është Peshkopi i parë i Antiokias, themelues dhe kryetar i bashkesise se Romes ku edhe ai vdes si deshmor. Kisha katolike romake e njeh ate si peshkopin e pare, si edhe Papen e pare te vazhdimesise se panderprere te papeve. Eshte Shenjt i rendesishem dhe i nderuar për Katoliket dhe Ortodokset dhe njihet si themeluesi i kishës se Krishtit (me porosi te Tij).

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga rrëfimet e Ungjijve Sh.Pjetri quhej Simon (hebraisht שמעון - Šim‘ôn, Shim'on, nga rrenja e fjales hebraike shama - "degjoj") ose Simeon, Simon ben Jonah/BarJonah, por sipas Mateut 16,18 dhe Gjonit 1,42 Sh.Pjetri mori emrin Kefa nga vete Jezusi, qe ne aramisht do te thote "shkemb", "gur", dhe ne greqisht tingellon Petros (πετρος) ; ndersa ne latinisht Petrus. Edhe Pali i Tarsosit (Sh.Pali) e therriste Kefas (1 Cor 1,12 3,22 9,5 15,5 e Gal 1,18 2,9 11,14) si edhe Pjeter (Gal 2,7-8).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papë
prill 3329 qershor 67
data është tradicionale, disa teori hamendësojnë vitin 64.
Pasardhësi 
Lino