Flamuri i Bjellorusisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Bjellorusisë

Flamuri i Bjellorusisë u adoptua formalisht më 7 qershor, 1995, si rezultat i një referendumi një muaj më parë se të miratohej. Ky flamur zëvendësoi një flamur historik të përdorur nga Republika Popullore e Bjellorusisë1918, para se Bjellorusia të bëhej Republikë sovjetike, dhe përsëri pasi fitoi pavarsinë më 1991. Flamuri i tanishëm është një modifikim i flamurit të vitit 1951, i cili u përdor deri sa vendi ishte një republike e Bashkimit Sovjetik. Shumë flamuj të përdorur nga zyrtarët e qeverisë dhe agjencionet e ndryshme u bazuan në këtë flamur.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit][[Kategoria:Flamujt e shteteve të Evropës]|Bjellorusi]