Flamuri i Portugalisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Portugalisë

Flamuri i Portugalisë përbëhet nga dy drejtkëndësh të pabarabartë, njëri i kuq dhe tjetri i gjelbër. Stema kombëtare është e vendosur në kufirin mes dy drejtkëndëshave. Portugalia e adoptoi këtë dizajn zyrtarisht si flamurin e vet kombëtar30 qershor 1911, duke e zëvendësuar kështu flamurin e vjetër të përdorur gjatë kohës që kishte qenë monarki Kushtetuese. Flamuri u zgjodh nga një komision i veçantë prej disa propozimeve.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]