Flamuri i Lihtenshtajnit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Lihtenshtajnit

Flamuri i Lihtenshtajnit përmban dy linja horizontale të barabarta me ngjyrë të kaltër dhe të kuqe me një kurorë të arit në anën e majtë të vijës së kaltër. Ngjyrat ka shumë gjasa të kenë rrjedhur nga shtëpia mbretërore principatës në fund të shekullit të 18-të.

Kurora u shtua më 1937, pasi u zbulua nga ekipi i Lihtenshtajnit në Lojërat Olimpike verore 1936 se flamuri ishte identik me [[Flamuri i haitit|flamurin e Haitit. Dizajni i flamurit u ndryshua lehtë më 1982.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]