Flamuri i Ukrainës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Ukrainës

Flamuri i Ukrainës përbëhet nga dy vija horizontale në ngjyrë blu dhe të verdhë. Origjina e saj është në armëve të VarangianRurik Dinastia, nga 9 Për të shekullit të 16 Shekullit të Kievan Rus dhe Perandorisë ruse vendosi më vonë.

Sipas interpretimit popullor e ngjyrave të flamujve simbolizoj në një peizazh tipik të Evropës, ndërsa simboli i verdhë në pjesën e ulët të pjekur dhe fushat e grurit flamur blu mbi krye e flamurin e qiellit.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]