Flamuri i Holandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Holandës

Flamuri i Holandës është një trengjyrësh horizontal i përbërë nga ngjyra e e kuqe, e bardhë, dhe e kaltër.

I preantuar për herë të parë më 1572, është një nga flamujt më të vjetër trengjyrësh edne në përdorim. Flamuri i Francës ndryshoi dizajnin nga vijat horizontele në ato vertikale për ta parandaluar përzierjen me flamurin Holandez. Qysh nga viti 1937, ky flamur është zyrtarisht flamuri kombëtar i Holandës dhe Mbretërisë Holandeze .

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]