Flamuri i Luksemburgut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Luksemburgut

Flamuri i Luksemburgut përbëhet nga tri vija horizontale, e kuqe, e bardhë, e kaltër dhe mund të jetë në proporcionet 1:2 ose 3:5. Së pari është përdorur mes viteve 1845 dhe 1848 ndërsa u adoptua zyrtarisht më 23 qershor 1972.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]