Flamuri i Maltës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Maltës

Flamuri i Maltës është një flamur dyngjyrësh. Ana e djathtë është e bardhë kurse ana e majtë e kuqe. Sipas traditës këto ngjyra i janë dhënë Maltës Roger I of Sicily, më 1091. Flamuri i Roger-it ishte i kuq dhe i bardhë dhe ai ia dha këto ngjyra Maltës. Sidoqoftë, shumë njerëz besojnë se kjo është thjeshtë një legjendë e krijuar gjatë kohës.Ndërsa në anën e majtë lart gjendet kryqi i Xhorxhit që i është shtuar flamurit me 1942 nga mbreti anglez Xhorxhi VI për nder të trimerisë së popullit te maltës në mbrojtjen e ishullit nga gjermanët dhe italianët gjatë luftës së dytë botërore.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]