Flamuri i Irlandës Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flamuri i Irlandës Veriore

Flamuri i Irlandës Veriore nuk ka aktualisht asnjë zyrtar. Në vend të kësaj, përdoret Union Jack.

Nga 1953-1973 në Irlandën e Veriut ishte "dora e Kuq Ulster Flamuri" është përdorur si flamur zyrtar. Kjo përbëhet nga një e kuqe Xhorxh Kryqi në një fushë të bardhë (si flamurin e Anglisë) me gjashtë-theksoi yll në mes. Ylli i kuq është një dorë në një yll kurorë. Ky flamur është i bazuar në flamurin tradicional të krahinës së Ulster. Sfond nuk ishte mjaft i sigurt, por e verdhë dhe dora e kuqe ishte në një shenjë të bardhë në mes.

Që nga ky flamur është i lidhur me sindikalizëm (Irlandë), në lidhje, nuk ka gjasa që ata do të kthehen, ndonëse në Commonwealth Games do të jetë. Nacionalistët irlandeze dhe republikanët përdorimit flamurin e Irlandës. Ata nuk e konsiderojnë Irlandën e Veriut si një entitet të veçantë politik, dhe prandaj nuk shoh asnjë arsye për flamurin e vet.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]