Flamuri i Bullgarisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri Zyrtar i Bullgarisë.

Flamuri i Bullgarisë përbëhet nga tre shirita me ngjyrat (nga lartë) bardhë, gjelbërt dhe kuqe. Ngjyra e kuqe dhe e bardhë rrjedhin nga flamuri rus, që nga luftërat osmano-ruse. Ngjyra e gjelbërt simbolizon vendin e bullgarëve si vend bujqësor. Që nga viti 1989 nga flamuri është hequr emblema e shtetit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuj historik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.