Stema e Irlandës Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Irlandës Veriore

Stema e Irlandës Veriore u adoptua nga viti 1924. Stema ka një mburojë të bardhë me kryq të kuq, në kryq është një yll i bardhë me një dorë të kuq, lartë yllit është një kurorë të vogël. Në anën e djathtë është një luan i kuq me rreth të verdhë në qafën e tij, me gjuhë dhe kthetra të verdha. Ky luan mban një flamur i cili është me stemën e Irlandës. Në anën e majtë është një drer irlandez me rreth të verdhë me brinja të bardha duke mbajtur një flamur i cili është flamuri i Ulsterit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]