Stema e Suedisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stema e Suedisë (suedisht: Sveriges riksvapen) ka dy versione; versioni i madh dhe versioni i vogël.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni i madh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni i madh

Versioni i madh ishte adoptuar nga mbreti Karl Gustaf XVI më 17 nëntor 1905.

Mburoja e kaltër, mbrenda mburojes janë gjashtë kurora, tre kurora lartë në anën e majtë, ndërsa tre kurora poshtë në anën e djathtë. Dy luanë të verdhë. Poashtu mbrenda mburojës gjendet një kryq i verdhë dhe një mburojë i vogël. Mbrenda mburojës së vogël ka një shqiponjë të verdhe, një vazo, dhe tre kulla të bardha. Mbi mburojën e madh është një kurorë me kryq. Dhe jashtë janë dy luanë me ngjyrë të verdhë.


Versioni i vogël[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni i vogël

Ky version ishte adoptuar nga parlamenti suedez. Poashtu ushtria suedeze e ka stemën të njëjtë me këtë version, ndryshimi me versionin e vogël është se ushtria e ka një shpatë vertikalisht.

Familja mbretërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema Bartës
Great coat of arms of Sweden.svg Karl XVI Gustaf (mbreti i Suedisë)
Greater coat of arms of Silvia, Queen of Sweden.svg Mbretëresha Silvia (mbretëresha e Suedisë)
Greater coat of arms of Crown Princess Victoria, Duchess of Västergötland.svg Viktoria (Princeshë në Suedi)
Coat of arms of Prince Daniel, Duke of Västergötland.svg Daniel (Princ i Suedisë)
Coat of arms of Princess Estelle, Duchess of Östergötland.svg Princesha Estelle
Coat of arms of Prince Carl Philip, Duke of Värmland.svg Princi Carl Philips
Coat of arms of Princess Madeleine, Duchess of Hälsingland and Gästrikland.svg Princesha Madeleine
Coat of arms of Princess Leonore, Duchess of Gutland.svg Princesha Leonore
Coat of arms of Prince Nicolas, Duke of Ångermanland.svg Princi Nikolas

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]