Jump to content

Stema e Kroacisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Kroacisë

Stema e Republikës së Kroacisë (kroatisht: Grb Republike Hrvatske) përbëhet nga një mburojë kryesore dhe pesë mburoja më të vogla të cilat formojnë një kurorë mbi mburojën kryesore. Pjesa kryesore e stemës përbëhet nga 13 fusha të kuqe dhe 12 fusha të bardha. Në gjuhën kroate jozyrtarisht njihet edhe si šahovnica ("tabelë shahu", nga šah, "shah") për shkak se ngjan në një fushë shahu. Pesë mburojat më të vogla përfaqësojnë pesë rajone të ndryshme historike të Kroacisë.

Dizajni aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 dhjetor 1990, qeveria post-socialiste e Kroacisë, miratoi një ligj që përshkruan modelin e krijuar nga piktori dhe artisti grafik Miroslav Šutej, nën patronazhin e një komisioni të kryesuar nga Nikša Stančić, në atë kohë shef i Departamentit të Historisë Kroate në Fakulteti Filozofik, Universiteti i Zagrebit .

Dizajni i ri shtoi pesë mburojat e kurorës të cilat përfaqësojnë rajonet e Kroacisë . Ato janë, nga e majta në të djathtë:

Konsiderohet si simboli më i vjetër i njohur që përfaqëson Kroacinë: [1] [2] Një yll i artë me gjashtë cepa (që përfaqëson yllin e mëngjesit ) mbi një gjysmëhënë argjendi në një mburojë me ngjyrë të kaltër. Shembulli më i vjetër i njohur gjendet në anën e kundërt të Frizatikëve Kroatë të prerë nga Andrew II i njohur si Duka i Kroacisë ( latinisht : Dux Croatiae). [3] Tradicionalisht kjo stemë është përshkruar në një sfond të kuq (gule) siç ishte flamuri i Mbretërisë Triune nga Josip Jelačić . Kjo stemë gjithashtu lidhej zakonisht me lëvizjen ilire. Tani përfaqëson rajonin qëndror të Kroacisë.
Rajoni i Dubrovnikut - Stema e Dubrovnikut : Dy shirita të kuq në një mburojë blu të errët. Ky është një variant i thjeshtuar i Stemës së Dubrovnikut, me dy shirita të kuq në vend të katër; u përdor nga Republika e Dubrovnikut që nga shekulli XIV. Stema origjinale është stema e vjetër e dinastisë Arpád, dhënë Republikës së Dubrovnikut nga Mbreti Louis I në vitin 1358 pasi u bë vasal i mbretit hungarezo-kroat. [4] [5] [6] Varianti kuq-blu vjen nga interpretimi i viteve 1950 i linjave të modelit (dekorativ) brenda vijave të bardha origjinale të stemës origjinale. [7] [8]
Dalmacia - Stema e Dalmacisë : Tre koka leopardi të artë, të kurorëzuar, dy mbi një, në një mburojë të kaltër. Versioni i përshkruar nga kurora ndryshon nga përshkrimi tradicional i këtyre krahëve: tradicionalisht, leopardët zhurmojnë dhe zbehen (dmth. me gjuhë të dukshme), dhe ngjyra e mburojës është azure heraldike, jo e kaltër. Historikisht, kjo stemë ishte në përdorim që të paktën në shekullin XIV. Përdorimi i parë i regjistruar zyrtarisht shkon tek Mbreti Louis I dhe vajza e tij Mbretëresha Mari të cilët të dy përdorën një version të mëparshëm të stemave si pjesë e stemës së tyre personale. Deri në vitin 1526, kjo stemë përdorej gjithashtu për të përfaqësuar Kroacinë në përgjithësi. [9] Ajo gjendet gjithashtu në vulat e mëdha të Sigismund të Luksemburgut, [10] Albert II, [11] John Zápolya, [12] Ferdinand I, [13] dhe prej atëherë në vula dhe krahë të ndryshëm të Habsburgëve . Fillimisht stema ishte tre koka luani në sfond të kuq, të kthyer në të majtë. [14] [15] [16] [17] [18]
Istria - Stema e Istrisë : Dhia e artë me thundra dhe brirë të kuq, në një mburojë kaltër të errët. Dhia si simbol i Istrisë pretendohet të jetë e lidhur me Istrian që nga kohërat e lashta. [19] [20] Megjithatë origjina e kësaj steme është e paqartë dhe deri në shekullin XIX nuk kishte asnjë simbol zyrtar të Istrisë. [21] Paraqitjet e para gjenden në hartat e Johann Weikhard von Valvasor në shekullin XVII dhe më vonë në Stemmatographia sive armorum Illyricorum delineatio, descriptio et restitutio (1701) nga Pavao Ritter Vitezović . [21] [22] Vetëm në vitin 1861 kur Marsi i Istrisë u bë toka e Kurorës në Perandorinë Austriake, kjo stemë u bë zyrtare. [21] Paraqitjet tradicionale të krahëve ndryshonin shumë në varësi të autorëve: kryesisht të përshkruara në një sfond të kaltër, por ndonjëherë edhe në ngjyrë të gjelbër, të (dhisë - ndonjëherë me ar dhe nganjëherë me thundra dhe brirë të kuq, pozicionin ose qëndrimin e cjapit - nganjëherë tregohet si kalimthi (kalon me këmbën e përparme lart) dhe nganjëherë statatik (duke qëndruar me të gjitha katër këmbët në tokë), orientimi i ngarkuar - nganjëherë u kthye në të djathtë dhe nganjëherë në të majtë dhe madje edhe me disa variante që tregojnë një dhi femër dhe disa një cjap (dhi mashkull). [23] Varianti aktual i përdorur në kreshtë dhe gjithashtu si stemë e Qarkut të Istrisë rrjedhin të dy nga krahët e Marsit të Istrisë nga 1861 nga Hugo Gerard Ströhl .
Slavonia -Stema e Sllavonisë : Ylli me gjashtë cepa ( ylli i mëngjesit ) mbi dy shirita argjendi në një mburojë të kaltër (duke përfaqësuar lumenjtë Drava dhe Sava që shënojnë kufirin verior dhe jugor të Sllavonisë), mes tyre një kënetë pishe me ngjyra natyrale (Kuna në kroatisht - shënon monedhën kombëtare kuna kroate) në një fushë të kuqe. Versioni historikisht i saktë i krahëve përdor një të kaltër heraldike sesa kaltër të lehtë ( Bleu celeste ). Kjo stemë ishte nxjerrë nga një version i mëparshëm i gjetur në monedhat sllavone banovac të prera midis 1235 dhe 1384, [9] që tregonte një kunjë që vraponte në një fushë midis dy yjeve me gjashtë cepa. [24] Stema është dhënë zyrtarisht nga mbreti Vladislaus II Jagiellon më 8 dhjetor 1496. [9] [25] Ajo u përdor si vulë zyrtare e Saborit kroat nga 1497 deri në fund të shekullit të 18 -të. [9] [26]

Versionet historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e stemave të përdorura në kurorë në stemën e ditëve moderne ndryshojnë pak nga versionet historikisht të sakta.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Symbols of Republic of Croatia" (në kroatisht). Ministry of Public Administration of Croatia. Marrë më 13 qershor 2014.
 2. ^ "The Symbols of State" (në anglisht). CARNet & Department of Telecommunications, Faculty of Electrical Engineering and Computing, University of Zagreb. Marrë më 13 qershor 2014.
 3. ^ Croatian National Bank Croatian Frizatik (picture) Arkivuar 12 janar 2017 tek Wayback Machine, accessed 24 July 2013
 4. ^ Vito Galzinski, Državni grbovi, page 344
 5. ^ Jakov Lukarić – Copioso ristretto degli annali di Rausa, page 155 Accessed 24 June 2013
 6. ^ Frane Čizmić, Državni grb Dubrovačke Republike, page 32
 7. ^ Frane Čizmić, Državni grb Dubrovačke Republike, pages 22 and 32
 8. ^ Vito Galzinski, Državni grbovi, pages 346 and 347
 9. ^ a b c d Ivan Bojničić-Kninski – Grbovnica kraljevine "Slavonije", (1895) – PDF file (in Croatian), accessed 28 February 2014
 10. ^ Szilágyi Sándor: A Magyar Nemzet Története (in Hungarian)
 11. ^ Austria Forum Web Books Viewer Die osterreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild, Ubersichtsband, 2. Abtheilung: Geschichtlicher Theil (page 47), (in German), accessed 1 August 2013
 12. ^ Fraknói Vilmos: WERBŐCZI ISTVÁN, 1458–1541
 13. ^ Dr. Veress Endre: IZABELLA KIRÁLYNÉ, 1519–1559
 14. ^ Konrad von Grünenberg – Beschreibung der Reise von Konstanz nach Jerusalem, page 32 [13v] (in German), accessed 24 July 2013
 15. ^ Konrad von Grünenberg – Wappenbuch (1602–1604) (in German), accessed 24 July 2013
 16. ^ Bayerische Staatsbibliothek München Wernigeroder (Schaffhausensches) Wappenbuch, accessed 24 July 2013
 17. ^ Gelre Armorial – Gelre Folio 52v, accessed 24 July 2013
 18. ^ Ulrich von Richental – Chronik des Konzils zu Konstanz Arkivuar 22 tetor 2021 tek Wayback Machine (Chronicle of the Council of Constance, page 343), (in German), accessed 14 February 2014
 19. ^ Hrčak – Portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske Goat on the Istrian Coat of Arms, accessed 24 July 2013
 20. ^ The FAME Istria County Coat of Arms, accessed 28 July 2013
 21. ^ a b c "Istarska Enciklopedija: Grb Istre". Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2021. Marrë më 19 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Pavao Ritter Vitezović (1701). Stemmatographia sive armorum Illyricorum delineatio, descriptio et restitutio (në latinisht).
 23. ^ Koza u grbu Istre: prilog poznavanju povijesne pozadine grba i istarskog kozarstva – Jagoda Vondraček-Mesar (in Croatian)
 24. ^ Matica Hrvatska HRVATSKA NOVČARSKA BAŠTINA Arkivuar 23 janar 2012 tek Wayback Machine (in Croatian), accessed 24 July 2013
 25. ^ Matica Hrvatska Hrvatski grb u mijenama hrvatske povijesti[lidhje e vdekur] (in Croatian), accessed 24 July 2013
 26. ^ Mario Jareb (2010). Hrvatski nacionalni simboli (Eng.: Croatian National Symbols) (në kroatisht). ISBN 9789532972306.