Istria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Istria është gadishull në perëndim të Kroacisë në mes të Gjirit të Triestës në veri dhe Gjirit të Kuarnerit në jug. Në

Istria

brendi e ndanë mali Qiqaria e në drejtim të detit relievi bie gradualisht. Kështu zë një territor prej 2.820 km² dhe me rreth 200.000 banorë. Istria është krahinë e ulët e rrafshët, me tokë pjellore gjithnjë e gjelbëruar dhe e banuar. Qendrën kryesore, Pula me 63 000 banorë e dallon industria e anijendërtimtarisë dhe industria ushqimore. Lokalitete tjera janë Rovinji me industrinë e përpunimit të peshkut, duhanit dhe turizmit. Poreçi dhe Umagu janë qendra përpunimi prodhimesh bujqësore. Istria është e njohur për rezervat e thëngjillgurit që shfrytëzohen në minierat e Rashës dhe Llabin.

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2001 shihet numri i popullsisë nëpër komuna dhe gjuhën të cilen e flasin.

Komuna shteti banorë folësit italian folësit kroat/slloven
Labin Kroacia 12426 03.09% 92.62%
Buje 5340 39.66% 53.76%
Novigrad 4002 15.32% 77.59%
Vodnjan 5651 19.93% 73.16%
Poreč 17460 06.42% 87.12%
Buzet 6059 00.87% 96.63%
Pazin 9227 01.21% 97.56%
Pula 58594 04.87% 88.38%
Rovinj 14234 10.81% 81.85%
Umag 12901 20.70% 72.87%
Bale 1047 22.54% 75.36%
Barban 2802 00.39% 99.21%
Brtonigla 1579 41.29% 52.83%
Cerovlje 1745 00.46% 99.31%
Fažana 3050 04.66% 90.75%
Gračišće 1433 00.28% 99.16%
Grožnjan 785 66.11% 29.17%
Kanfanar 1457 01.51% 96.23%
Karojba 1489 00.94% 97.99%
Kaštelir-Labinci 1334 07.80% 88.23%
Kršan 3264 00.40% 94.49%
Lanišće 398 s.dh . 98.99%
Ližnjan 2945 08.05% 88.29%
Lupoglav 929 00.32% 98.82%
Marčana 3903 00.74% 97.72%
Medulin 6004 03.05% 89.77%
Motovun 983 15.46% 81.28%
Oprtalj 981 32.11% 65.04%
Pićan 1997 00.95% 98.05%
Raša 3535 02.63% 94.29%
Sveta Nedelja 2909 01.51% 97.32%
Sveti Lovreč 1408 01.49% 96.38%
Sveti Petar u Šumi 1011 00.30% 99.21%
Svetvinčenat 2218 01.17% 97.16%
Tinjan 1770 00.79% 98.59%
Višnjan 2187 08.78% 89.44%
Vižinada 1137 08.36% 90.59%
Vrsar 2703 02.96% 90.75%
Žminj 3447 01.28% 97.80%
Milje 13208 94.80% 04.80%
Dolina 6025 29.20% 70.50%
Koper 47539 02.20% ska të dhëna
Izola 14549 04.30% s.dh.
Piran 16758 07.00% s. dh.
Lovran 3987 01.71% 92.65%
Opatija 12719 04.64% 93.81%
Mošćenička Draga 1641 00.91% 95.67%

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]