Lovran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lovran
—  Qytet  —
Pamje nga Lovran

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.29°0′0″V 14.27°0′0″L / 45.29000°V 14.27000°L / 45.29000; 14.27000 (Lovran)Koordinatat: 45.29°0′0″V 14.27°0′0″L / 45.29000°V 14.27000°L / 45.29000; 14.27000 (Lovran)
Popullsia 3.285 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Lovran is located in Kroacia
Lovran
Lovran

Lovran (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3285 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3283 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3241 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.06%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lovran – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar