Pazin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pazin
—  Qytet  
Pazin (Kroacia)
Pazin
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°14′24″ Veri 13°56′24″ Lindje 45.24° Veri 13.94° Lindje45°14′24″ Veri 13°56′24″ Lindje 45.24° Veri 13.94° Lindje
Popullsia 4.330 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Pazin (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4330 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4382 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4986 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.19%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Pazin – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Istra