Umag

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Umag
—  Qytet  —
Umag is located in Kroacia
Umag
Umag
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.43°0′0″V 13.52°0′0″L / 45.43000°V 13.52000°L / 45.43000; 13.52000 (Umag)Koordinatat: 45.43°0′0″V 13.52°0′0″L / 45.43000°V 13.52000°L / 45.43000; 13.52000 (Umag)
Popullsia 7.033 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Umag (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 7033 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 7093 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 7769 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.85%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Umag – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Istra