Buje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buje
Buie d'Istria
—  Qytet  —
Pamje nga Buje

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.42°0′0″V 13.66°0′0″L / 45.42000°V 13.66000°L / 45.42000; 13.66000 (Buje)Koordinatat: 45.42°0′0″V 13.66°0′0″L / 45.42000°V 13.66000°L / 45.42000; 13.66000 (Buje)
Popullsia 2.592 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Buje is located in Kroacia
Buje
Buje

Buje (në italisht: Buie d'Istria) është një qytet në Zhupaninë e IstrësKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 kishte 2592 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2624 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3001 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.22%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Buje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Istra