Stema e Gjibraltari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Original xhaketë e armëve të Gjibraltar, 10 Korrik 1502

pallto e Armëve Gjibraltar ishte në 10 Korrik 1502 nga Isabella e CastileToledo dhuruar.

Description[redakto | redakto tekstin burimor]

E stemë përbëhet nga një mburojë mbi të cilën një tre kullat kuqe kështjella, prej të cilit varet një portë kryesore të artë, është shfaqur. I parullën është Latin:

Montis Insignia Calpe

Anglisht:

Of the mountain called Calpe
(„Të bregu që quhet Calpe.“)

Calpe ishte në antikitet me emrin e malit.

E mbuloj me një shtresë të armëve është gjithashtu pjesë e flamurit Gjibraltar.

Simbolizëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Kështjella dhe çelësi është të kujtojmë se të na Gjibraltar është për shkak të saj në vendndodhjen e Gjibraltar kyçe në detin Mesdhe është.