Zardafi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zardafi
Martes martes crop.jpg
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Mustelidae
Gjinia: Martes
Speciet: M. martes
Emri binomial
Martes martes
(Linnaeus, 1758)
European Pine Marten area.png
Përhapja

Zardafi (Martes martes), i njohur edhe si shqarthi i artë, kunadhja gushëverdhë, kuna ose kuni, është një kafshë grabitqare që i takon familjes Mustelidae. Është i ngjashëm me shqarthin, por me trup më të madh e me putra më të gjera, me lëkurë në ngjyrë gështenje të mbyllur, e me një pullë të verdheme nga mjekra deri në gjoks. Jeton kryesisht në pyje malore.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]