Insekti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kandrra
Vargu kohor: 396–0 Ma
<div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(127,160,86); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">
<div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(0,146,112); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">O
<div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(179,225,182); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">S <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(203,140,55); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">D <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(103,165,153); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">C <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(240,64,40); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">P <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(129,43,146); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">T <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(52,178,201); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">J <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(127,198,78); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">K <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(253,154,82); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">Pg <div style="position:absolute; height:100%; font-size:90%; text-align:center; background-color:rgb(255,230,25); left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx;">N
<div style="position:absolute; height:8px; left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; background-color:#360; opacity:1">
<div style="position:absolute; height:6px; top:1px; left:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; width:Gabim shprehjeje: Shenjë e panjohur "{" pikësimipx; background-color:#6c3">
Bleta perëndimore (Rendi Hymenoptera)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Nënfilumi:
Klasa:
Insecta

Kandrrat jane insekte qe mund te na infektojne me ane te pickimit te tyre. Kandrrat i takojne grupit te kembenyjetuarve. Trupi i tyre eshte i perbere nga koke-gjoksi dhe barku.

Kandrrat i takojnë klasës Insectadhe janë grup i madh i artropodëve dhe grupi më i llojllojshëm i kafshëve në tokë me mbi një milion specie të përshkruara, me shumë se gjysma e të gjitha organizmave të gjallë[1][2][3] Kandrrat mund të gjenden thuajse në të gjitha ambientet në planetë.

Struktura trupore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anatomia e kandrrave
A- Koka   B- Kraharori   C- Barku
1. antena
2. ocelli (i poshtëm)
3. ocelli (i epërm)
4. syri
5. truri (ganglia)
6. prothorax
7. enët e gjakut
8. trake
9. mesothorax
10. metathorax
11. krahët e përparme
12. krahët e prapme
13. mid-gut (stomaku)
14. "aorta"
15. vezorja
16. hind-gut (zorrët, zorra e trashë & anusi)
17. anusi
18. ovidukti
19. fijet nervore (abdominal ganglia)
20. gypat malfigiane
21. këmbët
22. kthetrat
23. tarsus
24. tibia
25. femuri
26. trochanter
27. fore-gut
28. thoracic ganglion
29. coxa
30. gjëndra e pështymës
31. subesophageal ganglion
32. pjesët e gojës

Sistemi nervor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frymëmarrja dhe qarkullimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi i dritës dhe pamja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëshimi i zërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunikimi kimik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evoluimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Apterygota

Monocondylia

Dicondylia

Pterygota
Paleoptera
Orthetrum caledonicum
Neoptera
Polyneoptera
Chinese Mantis
Paraneoptera
Gremza e verdhë.
Endopterygota=Holometabola
Neuropterida
Antliophora/Mecopteroidea
Amphiesmenoptera

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chapman, A. D. (2006). Numbers of living species in Australia and the World. Canberra: Australian Biological Resources Study. fq. 60pp. ISBN 978-0-642-56850-2. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2009. Marrë më 27 nëntor 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Threats to Global Biodiversity Arkivuar 20 shkurt 2015 tek Wayback Machine (Accessed December 2007
  3. ^ Erwin, Terry L. (1982). "Tropical forests: their richness in Coleoptera and other arthropod species". Coleopt. Bull. 36: 74–75. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)