Forcat e Armatosura Polake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forcat e Armatosura të Republikës së Polonisë
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej

Logoja e ushtrisë polake
Themeluar 1918
Forma e tanishme janar 1990
Degët Forcat Tokësore
Forcat Ajrore
Marina
Forcat Speciale
Forcat e Mbrojtjes Territoriale
Qendra e Bazës Varshavë
Komanda
Presidenti
Andrzej Duda
Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Władysław Kosiniak-Kamysz
Shef i Shtabit të Përgjithshëm Gjeneral Wiesław Kukuła
Fuqia njerëzore
Ushtria mosha 18 vjet
Shërbimi i Detyrueshëmn Jo
Personel aktiv ~200,000 (2024, FMT)[1]
Personeli rezervë ~50,000 (2024)[2]
Personel i vendosur 300,000+NATO (2023)
Shpenzimet
Buxheti 159 miliardë PLN
~ US$ 40 billion[3]
Përqind e GDP-së 4.67% (2024)[4]
Industria
Furnitorë të brendshëm Polish Defence Holding
WZM S.A.
HSW S.A.
OBRUM
Tarnów Mechanical Works S.A.
Furnitorë të jashtëm Bashkimi Evropian Bashkimi Evropian
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara
South Korea Koreja e Jugut


Norvegjia Norvegjia

Artikuj të ndyshëm
Historia Lista e luftërave polake
Kronologjia e ushtrisë polake
Gradat Polish Armed Forces rank insignia

Forcat e Armatosura të Republikës së Polonisë (polonisht: Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, afërsisht, "Ushtria polake") janë forcat e armatosura kombëtare të Republikës së Polonisë. Emri është përdorur që nga fillimi i shekullit të 19-të, por mund të aplikohet edhe në periudha të mëparshme.

Forcat e Armatosura të Republikës së Polonisë janë Forcat Tokësore Polake, Marina Polake, Forca Ajrore Polake, Forcat Speciale Polake dhe Forca Territoriale Polake të cilat janë nën komandën e Ministrisë të Mbrojtjes Kombëtare të Polonisë.

Në vitin 2022, Polonia u rendit e 16-ta në botë për sa i përket shpenzimeve ushtarake dhe ishte ndër nëntë shtetet anëtare të NATO-s që kanë mbajtur shpenzimet e tyre ushtarake mbi 2% të kërkuar të PBB-së vjetore. Në përputhje me Aktin e Mbrojtjes së Atdheut, i miratuar si përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, Polonia planifikon të rrisë personelin e saj aktiv ushtarak në mbi 300.000 deri në fund të vitit 2023 dhe më shumë se dyfishin e shpenzimeve të saj në 2023, me një buxhet të parashikuar mbi 30 miliardë dollarë amerikanë.

Misioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përputhje me strategjinë e sigurisë kombëtare të Polonisë, qëllimi suprem strategjik i forcave ushtarake të Polonisë është të sigurojnë kushte të favorshme dhe të sigurta për realizimin e interesave kombëtare duke eliminuar kërcënimet e jashtme dhe të brendshme, duke reduktuar rreziqet, duke vlerësuar drejt sfidat e ndërmarra dhe duke përdorur me aftësi mundësitë ekzistuese.[5] Objektivat kryesore strategjike të Republikës së Polonisë në fushën e mbrojtjes përfshijnë:

 • Sigurimi i pavarësisë dhe sovranitetit të Republikës së Polonisë, si dhe integritetit të saj dhe paprekshmërisë së kufijve të saj
 • Mbrojtja dhe mbrojtja e të gjithë qytetarëve të Republikës së Polonisë
 • Krijimi i kushteve për të siguruar vazhdimësinë e zbatimit të funksioneve nga autoritetet e administratës publike dhe subjektet e tjera kompetente në fushën e sigurisë kombëtare, duke përfshirë subjektet përgjegjëse për drejtimin e ekonomisë dhe për fusha të tjera të rëndësishme për jetën dhe sigurinë e qytetarëve të saj.
 • Krijimi i kushteve për përmirësimin e aftësive mbrojtëse kombëtare të shtetit dhe sigurimi i gatishmërisë mbrojtëse në strukturat aleate.
 • Zhvillimi i bashkëpunimit të partneritetit ushtarak me shtetet e tjera, veçanërisht ato fqinje
 • Zbatimi i angazhimeve që dalin nga anëtarësimi i Polonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian
 • Angazhimi në operacionet ndërkombëtare të reagimit ndaj krizave të udhëhequra nga NATO, BE, OKB dhe si pjesë e koalicioneve emergjente

Pajisje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2011, Forcat e Armatosura janë në mes të një programi afatgjatë modernizimi. Planet përfshijnë sisteme të reja raketore anti-ajrore, sisteme të mbrojtjes raketore balistike, një avion Lead-In Fighter Trainer (LIFT), helikopterë të mesëm transporti dhe luftarak, nëndetëse, mjete ajrore pa pilot, si dhe obus vetëlëvizës. Planet e modernizimit teknik për vitet 2013 deri në 2022 janë vënë në zbatim.[ Gjatë periudhës 2013-2016 të planit, 37.8 miliardë PLN, ose 27.8% e buxhetit ushtarak të periudhës prej 135.5 miliardë PLN u investuan në modernizimin teknik.

Blerjet e rëndësishme të pajisjeve ushtarake janë planifikuar gjithashtu deri në periudhën 2022, me Ministrinë e Mbrojtjes që do të shpenzojë 61 miliardë złoty për modernizimin e mëtejshëm. Një tipar kryesor i programit është blerja e rreth 1,200 mjeteve ajrore pa pilot, duke përfshirë të paktën 1,000 me aftësi luftarake.

Për më tepër, helikopterë të rinj dhe sisteme të mbrojtjes ajrore do të prokurohen së bashku me pesë anije të lehta për marinën. Një forcë e re nëndetëse do të operohet së bashku me një partner të NATO-s dhe përpjekjet e përgjithshme për përmirësimin dhe modernizimin synojnë mbrojtjen ajrore të vendit, forcat detare, aftësitë e luftës kibernetike, forcat e blinduara dhe forcat e mbrojtjes territoriale (për të pasur 50,000 anëtarë vullnetarë).[6]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat e Armatosura Polake përbëhen nga 292,000+ personel në detyrë aktive.[7] Në vitin 2023, forca e trupave në pesë degë të ndryshme ishte si më poshtë:

Të pesë degët mbështeten nga:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Wiceszef MON: W tym roku powstanie ustawa o obronie cywilnej". gazetaprawna.pl (në polonisht). 2024-01-30.
 2. ^ TDF numbers portalsamorządowy.pl
 3. ^ "MON o budżecie i priorytetach na 2024". Defence24 (në polonisht). Marrë më 30 dhjetor 2023.
 4. ^ Republic of Poland: GDP Current Prices Fondi Monetar Ndërkombëtar. Marrë më 30 dhjetor 2023
 5. ^ "Strategic defence goals" (PDF) (në anglisht). Ministria e Mbrojtjes Kombëtare të Polonisë. fq. 7–8. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 shtator 2011.
 6. ^ "Poland To Spend $14.5 Billion For Military Procurement From 2017-2022". defenseworld.net (në anglisht). 7 dhjetor 2016. Marrë më 4 prill 2021.
 7. ^ IISS 2021, f. 66.
 8. ^ a b c d IISS 2020, f. 135.
 9. ^ "Ministerstwo Obrony Narodowej, Uzbrojenie" (në anglisht). Ministry of National Defence. 21 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2012. Marrë më 13 mars 2010.
 10. ^ IISS 2020, f. 134.
 11. ^ "Dochody budżetowe Ministerstwa Obrony Narodowej na 2013 rok" [Të ardhurat buxhetore të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare për vitin 2013] (PDF) (në polonisht). Marrë më 4 prill 2021.

Burime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]