Andrzej Duda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrzej Duda
Portreti zyrtar, 2019
Presidenti i Polonisë
Titullar
Në detyrë
6 gusht 2015
KryeministriEwa Kopacz
Beata Szydło
Mateusz Morawiecki
Donald Tusk
Paraprirë ngaBronisław Komorowski
Të dhëna vetjake
U lind më
Andrzej Sebastian Duda

(1972-05-16)16 maj 1972
Kraków, Poloni
Partia politikeI pavarur (2015–present)
Lidhjet e tjera
politike
Ligji dhe Drejtësia (2005–2015)
Bashkimi i Lirisë (2000–2001)
Bashkëshortja/et
(m. 1994)
FëmijëtKinga Duda
VendbanimiPallati Presidencial
ShkollimiUniversiteti Jagiellonian
Çmimet
Nënshkrimi

Andrzej Sebastian Duda (lindi më 16 maj 1972) është një avokat dhe politikan që ka shërbyer si Presidenti i Polonisë që nga 6 gushti 2015.[1] Para se të bëhej president, Andrzej Duda shërbeu si anëtar i Dhomës së Ulët Polake (Sejm) nga 2011 deri në 2014 dhe i Parlamentit Evropian nga viti 2014 deri më 2015.[2][3]

Duda ishte kandidati presidencial për partinë Ligji dhe Drejtësia (PiS) gjatë zgjedhjeve presidenciale në maj 2015. Në raundin e parë të votimit, ai mori 5,179,092 vota – 34.76% të votave të vlefshme. Në raundin e dytë të votimit, ai mori 51,55% të votave, duke mposhtur presidentin aktual Bronisław Komorowski, i cili mori 48,45% të votave. Më 26 maj 2015, Duda dha dorëheqjen nga anëtarësia e partisë si president i zgjedhur.

Më 24 tetor 2019, ai mori mbështetjen zyrtare të PiS përpara fushatës së tij të rizgjedhjes në vitin 2020. Ai përfundoi i pari në raundin e parë dhe më pas mundi Rafał Trzaskowski në balotazh me 10,440,648 vota ose 51.03% të votave..[4] Gjatë gjithë mandatit të tij të parë dhe të dytë, Duda është lidhur kryesisht me ideologjitë e krahut të djathtë të përqafuara nga PiS dhe udhëheqësi i saj Jarosław Kaczyński. Pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, Duda ka luajtur një rol të rëndësishëm në koordinimin e përpjekjeve ndërkombëtare për të mbështetur ushtrinë e Ukrainës.[5]

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duda lindi më 16 maj 1972 në Kraków, nga Janina (Milewska) dhe Jan Tadeusz Duda, profesorë në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë AGH. Gjyshi i tij luftoi në Luftën Polako-Sovjetike dhe më vonë ishte anëtar i Ushtrisë së Brendshme gjatë Luftës së Dytë Botërore.[6]

Midis viteve 1987 dhe 1991, Duda ndoqi shkollën e mesme Jan III Sobieski, Kraków, ku shkëlqeu në shkencat humane.[7] Më pas ai studioi juridikun në Universitetin Jagiellonian dhe fitoi një diplomë juridike. Në vitin 2001, ai u emërua si asistent kërkimor në Departamentin e së Drejtës Administrative të Fakultetit të Drejtësisë dhe Administratës të Universitetit Jagiellonian. Në janar 2005, Duda fitoi një diplomë Doktori i Jurisë (LL.D.) në Universitetin Jagiellonian. Për shkak të karrierës së tij politike, ai ka qenë kryesisht në pushim pa pagesë nga universiteti që nga shtatori 2006, me përjashtim të një intervali 13-mujor që fillon në shtator 2010, kur u kthye në universitet.[8] Përveç kësaj, ai ishte ligjërues në Kolegjin e Arsimit dhe Administratës Mieszko I, Poznań.[9]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti Lech Kaczyński emëron Dudën si nënsekretar të shtetit në Kancelarinë e Presidentit, 16 janar 2008

Duda e filloi karrierën e tij politike me Partinë e Bashkimit të Lirisë tashmë të zhdukur në fillim të viteve 2000. Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2005, ai filloi bashkëpunimin me Partinë Ligji dhe Drejtësia (PiS).[10] Ai ishte një nënsekretar shteti në Ministrinë e Drejtësisë midis viteve 2006 dhe 2007 përpara se të bëhej anëtar i Tribunalit Shtetëror Polake nga viti 2007 deri më 2008.

Nga viti 2008 deri në vitin 2010, gjatë presidencës së Lech Kaczyński, Duda ishte një nënsekretar shteti në Kancelarinë e Presidentit.[11] Në vitin 2010, ai ishte një kandidat i pasuksesshëm për t'u bërë Kryetar i Bashkisë së Krakovës si kandidat i PiS,[12] por ishte më i suksesshëm në zgjedhjet parlamentare të vitit 2011, ku mori 79,981 vota për zonën e Krakovës, dhe kështu u bë anëtar i Sejm.[13]

Në shtator 2013, revista e lajmeve Polityka e përgëzoi Dudën si një nga anëtarët më aktivë të parlamentit, duke e përshkruar atë si të hapur ndaj argumenteve të opozitës dhe si të përmbajtur nga sulmet personale, si pjesë e rolit të tij në Komisionin për Përgjegjësinë Kushtetuese.[14] Duda mbeti anëtar i Sejmit derisa u zgjodh në Parlamentin Evropian në vitin 2014.[15]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duda është e martuar me Agata Kornhauser-Duda, një mësuese e gjermanishtes në shkollën e mesme Jan III Sobieski në Kraków.[16] Ata u takuan si gjimnazistë, në një festë.[6] Çifti janë martuar që nga 21 dhjetori 1994.[17] Ata kanë një vajzë të quajtur Kinga (l. 1995).[18] Vjehrri i Dudës është Julian Kornhauser, një shkrimtar, përkthyes dhe kritik letrar i njohur.[19]

Duda është një skiator i mprehtë, dhe ai mori pjesë në Kampionatin Akademik polak në skijimin alpin ndërsa ishte student universiteti.[6]

Duda është një praktikant katolik romak. Ai mori pjesë në ceremonitë fetare në shumë raste, duke përfshirë meshën e mesnatës, bekimin e ushqimit të Shtunën e Madhe dhe procesionin e Corpus Christi në Kraków.[20][21][22]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Andrzej Duda Elected Poland's New President, Incumbent Bronislaw Komorowski Concedes Defeat". The Huffington Post (në anglisht). 24 maj 2015. Marrë më 25 maj 2015.
 2. ^ Mularczyk, Arkadiusz. "Lista kandydatów na zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu" (PDF) (në polonisht). Sejm of the Republic of Poland. Marrë më 31 janar 2015.
 3. ^ Scislowska, Monika (13 dhjetor 2023). "Eight years of conservative rule in Poland ends as Donald Tusk becomes prime minister". Associated Press (në anglisht).
 4. ^ "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r." wybory.gov.pl (në polonisht). Marrë më 13 korrik 2020.
 5. ^ Zerofsky, Elisabeth (2023-04-04). "Poland's War on Two Fronts". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 6 maj 2023.
 6. ^ a b c "Duda story – historia miłości, podboju gór i niespodziewanego wejścia w politykę" (në polonisht). 14 shkurt 2015. Marrë më 30 maj 2015.
 7. ^ Rodzina Dudów: nowy prezydent jest zapalonym narciarzem i molem książkowym. Jego żona to wymagająca nauczycielka TVP. Marrë më 26 maj 2015
 8. ^ "Andrzej Duda od blisko 9 lat jest na urlopie bezpłatnym z UJ" (në polonisht). RMF FM. 18 maj 2015. Marrë më 26 maj 2015.
 9. ^ "dr Andrzej Sebastian Duda". Information Processing Centre Database (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2022.
 10. ^ Michał Krzymowski, Anna Szulc (14 mars 2015). "Andrzej Duda był działaczem Unii Wolności". newsweek.pl (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2015. Marrë më 14 mars 2015.
 11. ^ "Andrzej Duda". andrzejduda.pl (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2015.
 12. ^ "Serwis PKW – Wybory 2010" (në polonisht). Marrë më 24 nëntor 2010.
 13. ^ "Serwis PKW – Wybory 2011" (në polonisht). Marrë më 28 tetor 2011.
 14. ^ Paradowska, Janina; Dąbrowska, Anna (26 shtator 2013). "Posłowie na medal i posłowie z naganą" (në polonisht). Polityka. Marrë më 26 maj 2015.
 15. ^ "Serwis PKW – Wybory 2014" (në polonisht). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2014. Marrë më 27 maj 2014.
 16. ^ "Nauczyciele | II Liceum Ogólnokształcące". www.sobieski.krakow.pl (në polonisht). Marrë më 18 nëntor 2022.
 17. ^ Wantuch, Dominika (25 maj 2015). "Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama w stylu zachodnim" (në polonisht). Gazeta Wyborcza. Marrë më 28 maj 2015.
 18. ^ "Andrzej Duda opublikował zdjęcie córki na Instagramie. Pochwalił się jej sukcesem". naTemat.pl (në polonisht). Marrë më 25 maj 2019.
 19. ^ Bartosik, Marek (19 nëntor 2010). "Andrzej Duda: spóźniony pociąg do polityki". Gazeta Krakowska (në polonisht).
 20. ^ "Prezydent Andrzej Duda z rodziną na pasterce [ZDJĘCIA]". katk (në polonisht). Super Express. 27 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2018. Marrë më 21 prill 2016.
 21. ^ "Andrzej Duda z córką święci jajeczko". js (në polonisht). Fakt. 26 mars 2016. Marrë më 21 prill 2016.
 22. ^ Sikora, Kamil (17 gusht 2015). "Prezydent i kościoły. Od wyborów Andrzej Duda ma więcej zdjęć ze mszy niż z państwowych uroczystości" (në polonisht). natemat.pl. Marrë më 21 prill 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]