Jump to content

Flamuri i Guatemalas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Guatemalas

Guatemala, Flamuri Qendoror Amerikan u përdor deri në vitin 1851 kur një fraksion pro-Spanjoll pushtoi ishullin dhe i shtoi ngjyrat spanjolle (kuq dhe verdhë). Më 17 gusht, 1871 ngjyrat origjinale u rikthyen tek flamuri, por si vija vertikale, dhe me stemën e re.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]