Jump to content

Ngjyrat pansllaviste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri Pansllavist i miratuar në Kongresin sllav të Pragës, në vitin 1848

Ngjyrat pansllaviste (e kuqe, e kaltër dhe e bardhë) u përcaktuan nga Kongresi Sllav i Pragës, 1848, bazuar në flamurin e Rusisë, i cili u paraqit në fund të shekullit XVII. Flamuri tringjyrësh i Rusisë ishte i frymëzuar nga flamuri tringjyrësh i Holandës. [1] Historikisht, shumë vende dhe shtete sllave adoptuan flamujt dhe simbolet e tjera kombëtare që përdorën kombinimin e këtyre tre ngjyrave. Lista e vendeve sllave që përdorin ose kanë përdorur këto ngjyra përfshijnë vende si: Rusia, Jugosllavia [2] Çekosllovakia, [3] Republika Çeke, [3] Mali i Zi, Sllovakia, [4] Kroacia, [4] Serbia [4] dhe Sllovenia . [4] Nga ana tjetër, Bjellorusia, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Maqedonia, Polonia dhe Ukraina kurrë nuk i kanë miratuar ngjyrat pansllaviste. (Flamuri i Polonisë është i kuq dhe i bardhë, por ka rrënjë të ndryshme historike që para datës së ngjyrave pansllave.)

Shembuj të flamujve me ngjyra pansllave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabriella Elgenius (2007). Thomas Hylland Eriksen (red.). Flag, Nation and Symbolism in Europe and America. Richard Jenkins. Routledge. fq. 27. ISBN 978-1-134-06696-4. Marrë më 30 nëntor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b The Encyclopedia Americana, Volume 11. Americana Corporation. 1972. fq. 357. ISBN 9780717201044. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Flag Wars and Stone Saints: How the Bohemian Lands Became Czech. Harvard University Press. 2007. fq. 135. ISBN 0674025822. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d e f g Shelley, Fred M. (2013). Nation Shapes: The Story behind the World's Borders. ABC-CLIO. fq. xvi. ISBN 9781610691062. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)