Carson City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karson Siti
Qytet
Vendndodhja
Karson Siti is located in SHBA
Karson Siti
Karson Siti

Koordinatat: 39°9′39″V 119°45′14″P / 39.16083°V 119.75389°P / 39.16083; -119.75389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nevada
Qarku qytet i pavarur
Kryetari i Bashkisë Bob Crowell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 435 km2
Lartësia 1.463 m (m.n.d.)
Dendësia 141 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 775
Koordinatat 39° 9′ 39″ Veri

119° 45′ 14″ Perëndim

Vendodhja e Karson Siti në Nevada

Carson City (shqip: Karson Siti) është i kryeqyteti i shtetit NevadaShteteve të Bashkuara të Amerikës.

Carson Citi është një qytet i pavarur. Shumica e popullsisë së qytetit jeton në Luginën Eagle, në skajin lindor të Vargmalit Carson, një degë e Vargmaleve Nevada. Carson City është rreth 50km në jug të Reno dhe filloi si një ndalese për emigrantët e lidhur me Kaliforninë, por u zhvillua në një qytet me zbulimin e zonës argjend mbajtëse Comstock, në malet në verilindje. Qyteti ka shërbyer si kryeqyteti i Nevadës që kur ajo u bë shtet në 1864 dhe për shumë të historisë së tij ishte një qendër për hekurudhën Virxhinia dhe Truckee, edhe pse shinat u hoqën në vitin 1950. Para 1969, Carson City ishte edhe selia e qarkut Ormsby. Në vitin 1969, qarku pushoi së ekzistuary dhe Carson City dhe disa vendbanime të vogla përreth brenda ish-qarkut u shkrinë në një qytet të sapoformuar të pavarur të quajtur Bashkia e Konsoliduar Carson City. Me konsolidimin, kufijtë e qytetit u shtrinë në perëndim përtej Sierra Nevadës në kufirin me Kalifornian, në mes të liqenit Tahoe.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]