Jump to content

Carson City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carson City
Carson City
Qytet
Muzeu i shtetit Nevada
Muzeu i shtetit Nevada
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 55,274
{{{postal_code_type}}}
89701-89706, 89711-89714, 89721
Faqja zyrtarewww.carson.org
Vendodhja e Karson Siti në Nevada

Carson City (shqip: Karson Siti) është i kryeqyteti i shtetit NevadaShteteve të Bashkuara të Amerikës.

Carson Citi është një qytet i pavarur. Shumica e popullsisë së qytetit jeton në Luginën Eagle, në skajin lindor të Vargmalit Carson, një degë e Vargmaleve Nevada. Carson City është rreth 50km në jug të Reno dhe filloi si një ndalese për emigrantët e lidhur me Kaliforninë, por u zhvillua në një qytet me zbulimin e zonës argjend mbajtëse Comstock, në malet në verilindje. Qyteti ka shërbyer si kryeqyteti i Nevadës që kur ajo u bë shtet në 1864 dhe për shumë të historisë së tij ishte një qendër për hekurudhën Virxhinia dhe Truckee, edhe pse shinat u hoqën në vitin 1950. Para 1969, Carson City ishte edhe selia e qarkut Ormsby. Në vitin 1969, qarku pushoi së ekzistuary dhe Carson City dhe disa vendbanime të vogla përreth brenda ish-qarkut u shkrinë në një qytet të sapoformuar të pavarur të quajtur Bashkia e Konsoliduar Carson City. Me konsolidimin, kufijtë e qytetit u shtrinë në perëndim përtej Sierra Nevadës në kufirin me Kalifornian, në mes të liqenit Tahoe.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]