Boise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Boise, Idaho të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}Boise
Boise
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 205,671
{{{postal_code_type}}}
83701-83799
Faqja zyrtarewww.cityofboise.org


Boise (shqiptohet "boisi"), kryeqyteti dhe qyteti më i madh në shtetin e Idahos, është qendra e tregtisë, financës dhe qeverisë se shtetit.

I ndodhur pranë Lumit Boise dhe në bazën e maleve Rocky, Boise është i famshëm për aktivitete sportive në natyrë. Qyteti rrethohet nga shkretëtira, lume, male dhe liqene që përdoren për aktivitete si ngjitje, ski, kampim, kajak, navigim i lumeve, gjueti dhe peshkim.

Boise është qendra e shumë kompanive lokale, kombëtare dhe ndërkombëtare, si Simplot Corporation, Boise Cascade, Washington Group, Micron Technology dhe Hewlett-Packard.

Boise është shtëpia e Boise State University, universiteti më i madh i gjithë shtetit me 18600 studentë në vit, si dhe 34 shkolla fillore, 9 shkolla pas-fillore dhe 5 shkolla të mesme.


Temperatura Mesatare

  • janar 22-36 °F
  • prill 37-61 °F
  • korrik 58-90 °F
  • tetor 29-65 °F