Boise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Boise, Idaho të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}Boisi
Boise
Qytet
noform
Vendndodhja
Boisi is located in SHBA
Boisi
Boisi

Koordinatat: 43°36′49″V 116°12′12″P / 43.61361°V 116.20333°P / 43.61361; -116.20333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Idaho
Rrethi Ada
Kryetari i Bashkisë David H. Bieter
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 207,33 km2
Lartësia 850 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 205.671 banorë
Dendësia 1.000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1863
Zona Kohore UTC-7
Verore UTC-6
Kodi Postal 83701-83799
Prefiksi 208
Koordinatat 43° 36′ 49″ Veri

116° 12′ 12″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofboise.org


Boise (shqiptohet "boisi"), kryeqyteti dhe qyteti më i madh në shtetin e Idahos, është qendra e tregtisë, financës dhe qeverisë se shtetit.

I ndodhur pranë Lumit Boise dhe në bazën e maleve Rocky, Boise është i famshëm për aktivitete sportive në natyrë. Qyteti rrethohet nga shkretëtira, lume, male dhe liqene që përdoren për aktivitete si ngjitje, ski, kampim, kajak, navigim i lumeve, gjueti dhe peshkim.

Boise është qendra e shumë kompanive lokale, kombëtare dhe ndërkombëtare, si Simplot Corporation, Boise Cascade, Washington Group, Micron Technology dhe Hewlett-Packard.

Boise është shtëpia e Boise State University, universiteti më i madh i gjithë shtetit me 18600 studentë në vit, si dhe 34 shkolla fillore, 9 shkolla pas-fillore dhe 5 shkolla të mesme.


Temperatura Mesatare

  • janar 22-36 °F
  • prill 37-61 °F
  • korrik 58-90 °F
  • tetor 29-65 °F