Boise, Idaho

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Boise të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Boise, Idaho
Anglisht : City of Boise
qytet
noform
Vendndodhja
Boise, Idaho is located in SHBA
Boise, Idaho
Boise, Idaho

Koordinatat: 43°37′V 116°12′P / 43.617°V 116.200°P / 43.617; -116.200

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Idaho
Qarku Ada
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 205671 banorë (2010)
 •  aglomerati 664,422 (five counties) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1863
Zona Kohore Mountain Standard Time-7
Verore Mountain Daylight Time-6
Kodi Postal 83701–83799
Prefiksi 208
Faqja Zyrtare cityofboise.org

Boise, Idaho (City of Boise) është një qytet në qarkun Adashtetit federal Idaho, SHBA. Në Boise, Idaho jetojnë 205671 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2.675 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (80.05 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (2730 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Boise, Idaho – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale