Tallahassee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tallahassee
Tallahassee
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej181.376
{{{postal_code_type}}}
32300–32399
Faqja zyrtarewww.talgov.com

Tallahassee (shqiptohet Tallahasi) është kryeqyteti i shtetit Florida të SHBA-së. Ai është qendra e rrethit Leon, dhe është qyteti i 133-të për nga popullsia në Shtetet e Bashkuara. Tallahassee u bë kryeqyteti i Floridas, në atë kohë Territori i Floridas, në vitin 1824.

Tallahasi është një nga qytetet universitarë më të shquar Floridas, dhe është vendodhja e disa kolegjeve dhe universiteteve, ndër cilët Universiti A dhe M i Floridës dhe Universiti Shtetëror i Floridës. Universitete të tjera në Tallahasi përfshijnë Tallahassee Community College dhe degët e Universitetit Thomas, Universiteti Keiser, Universiteti Barry dhe Kolegji Flagler.