Tallahassee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tallahasi
Qytet
Vendndodhja
Tallahasi is located in SHBA
Tallahasi
Tallahasi

Koordinatat: 30°27′18″V 84°15′12″P / 30.45500°V 84.25333°P / 30.45500; -84.25333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Rrethi Leon
Kryetari i Bashkisë John Marks
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 267 km2
Lartësia 62 m (m.n.d.)
Dendësia 698.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 850
Koordinatat 30° 27′ 18″ Veri

84° 15′ 12″ Perëndim

Leon County Florida Incorporated and Unincorporated areas Tallahassee Highlighted.svg

Tallahassee (shqiptohet Tallahasi) është kryeqyteti i shtetit Florida të SHBA-së. Ai është qendra e rrethit Leon, dhe është qyteti i 133-të për nga popullsia në Shtetet e Bashkuara. Tallahassee u bë kryeqyteti i Floridas, në atë kohë Territori i Floridas, në vitin 1824.

Tallahasi është një nga qytetet universitarë më të shquar Floridas, dhe është vendodhja e disa kolegjeve dhe universiteteve, ndër cilët Universiti A dhe M i Floridës dhe Universiti Shtetëror i Floridës. Universitete të tjera në Tallahasi përfshijnë Tallahassee Community College dhe degët e Universitetit Thomas, Universiteti Keiser, Universiteti Barry dhe Kolegji Flagler.