Asunsioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Asunsioni
Asunción
Qytet
Kolazh me pamje nga Asunsioni
Kolazh me pamje nga Asunsioni
Nicknames: 
Nëna e Qyteteve[1]
Skeda:Paraguaji
Population
 • Total514,267
Demonym(s)Asuncena/Asunceno[2]
Websitewww.mca.gov.py

Asunsion (spanjisht Asunción, emri i plot La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Señora Santa Maria de la Asunción,[1] e përkthyer në shqip "Qyteti më Fisnik dhe Besnik i Zojës Sonë Shën Mëria e Shëlbumit") është kryeqyteti i ParaguajitAmerikën Jugore. Asunsioni është qyteti më i madh në vend me 514,627 banorë (sipas shënimeve të vitit 2013). Qyteti ndodhet në anën e majtë të lumit Paraguaj.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asunsioni ka klimë tropikale savana, karakterizohet me verë të nxehtë dhe dimër të nxehtë.[3] Temperatura mesatare vjetore është 24,3 °C, sasia e të reshurave 1.420 mm.

Asunsioni ka stinë të shkurtër të thatë mes qershorit dhe shtatorit, por muajtë më të ftohta janë qershori dhe korriku. Klima në Asunsion mund të përshkruhet si të nxehtë dhe të lagësht gjatë gjithë vitit.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka një numër të madh të shkollave publike dhe private. Shkollat më të njohura publike janë Colegio Nacional de la Capital (e cila është një nga shkollat më të vjetra në qytet), Colegio Nacional Presidente Franco dhe Colegio Nacional Asunción Escalada. Shkollat më të njohura private janë Shkolla Amerikane në Asunsion, Colegio Dante Alighieri, Colegio Cristo Rey, Colegio San José, Shkolla Shën Annes, Colegio del Sol, Colegio Santa Clara, Colegio Goethe dhe Colegio de la Asunción, Colegio Campoalto, Colegio San Francisco, Colegio San Ignacio de Loyola, Colegio Santa Teresa de Jesús, Colegio Inmaculado Corazón de María, Salesianito, Colegio Internacional.

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet kryesore në qytet janë Universiteti Katolik i Asunsionit dhe Universidad Nacional de Asunción. Universidad Católica Nuestra Señora de la Asunción u themelua në vitin 1960 dhe ka një regjistrim aktual prej rreth 21,000 studentësh. The Universidad Nacional de Asunción u themelua në vitin 1889 dhe ka një regjistrim më të lartë prej rreth 40,000 studentësh. Ka poashtu universitet private si Uninorte, Universidad Americana dhe Universidad Autónoma de Asunción.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asunción – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Asunción - La Madre de ciudades". Goruma.de. Marrë më 2015-04-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Definitions of Asuncena/Asunceno". Oxford Dictionaries. Marrë më 2015-04-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Peel, M. C.; Finlayson, B. L.; McMahon, T. A. (2007). "Updated world map of the Köppen–Geiger climate classification" (PDF). Hydrol. Earth Syst. Sci. 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Town Twinning Agreements". Municipalidad de Rosario - Buenos Aires 711. Marrë më 2014-10-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Cancillería. Secretaría de Relaciones Exteriores. Asuntos Federales y Electorales. Hermanamientos". Cancilleria.gov.ar. Arkivuar nga origjinali më maj 20, 2007. Marrë më 2012-06-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Pesquisa de Legislação Municipal - No 14471" [Research Municipal Legislation - No 14471]. Prefeitura da Cidade de São Paulo [Municipality of the City of São Paulo] (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-10-18. Marrë më 2013-08-23.
  7. ^ Lei Municipal de São Paulo 14471 de 2007
  8. ^ "International Exchange". List of Affiliation Partners within Prefectures (në anglisht). Council of Local Authorities for International Relations (CLAIR). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 nëntor 2015.
  9. ^ "Intendencia se hermanó con Asunción |Intendencia de Montevideo". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 26 nëntor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)