Jump to content

Khvicha Kvaratskhelia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Khvicha Kvaratskhelia (gjuhëzënë: ხვიჩა კვარაცხელია, romanized: khvicha k'varatskhelia; lindur më 12 shkurt 2001), shpesh njohur thjesht si Kvara, është një futbollist profesional georgian që luajnë si vingen për klubin e Serie A Napoli dhe ekipin kombëtar të Gjeorgjisë.

Kvaratskhelia filloi karrierën e tij si senior në Dinamo Tbilisi në moshën 16 vjeç, para se të largohet në Rustavi, ku kaloi gjysmën e një sezone. Gjatë tenure-t të tij trevjeçar në Lokomotiv Moscow dhe Rubin Kazan, Kvaratskhelia fitoi dy çmimet consecutive të lojtarit të re më i mirë të Russian Premier League. Pas një periudhe të shkurtër në Dinamo Batumi, Kvaratskhelia nënshkroi me Napoli në vitin 2022, dhe në sezonin e tij debutues i ndihmoi klubin për të arritur gjysmën e finale të UEFA Champions League për herë të parë ndonjëherë, dhe përfitoi titullin e parë të Serie A në 33 vjet, duke përfunduar si mbajtësi i asistencave më të mira të ligës, duke e bërë atë Një Lojtari më i vlefshëm të Serie A dhe Lojtari më i mirë i vitit të UEFA Champions League.

Në nivelin e ndërkombëtar, Kvaratskhelia vendosi nëse veten për Gjeorgjinë në të gjitha skuadrat e rinj kombëtare, bëri një lojtari të rëndësishëm nën menagjerë të ndryshëm. Pastaj u bë pjesë e integruar e skuadrës së parë pasi të bëri debutimin e tij në vitin 2019, dhe i ndihmoi Gjeorgjisë për të kualifikuar në UEFA Euro 2024, turnamenti të parë kombëtar të vendit.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kvaratskhelia filloi karrierën e tij si senior duke vijuar sistemin e rinjëve, duke filluar në Dinamo Tbilisi në vitin 2017. Debutimi i tij si senior erdh kundër Kolkheti-1913 Poti, duke hyrë në fushë si zëvëndësues në minutën e 62-të, në një barazim 1-1 më 29 shtator 2017. Në total, Kvaratskhelia bëri 5 paraqitje në të gjitha garat për Dinamo Tbilisi, duke shënues parathënë e tij të parë në një fitore 1-0 larg Shukura Kobuleti më 19 nëntor 2017.

Në shkallë të performancës së tij për skuadrën e rinj kombëtare të Gjeorgjisë, Kvaratskhelia u bë fituesi i parë i medaljes ari Aleksandre Chivadze në vitin 2017, një çmim i vitit që i takon Federatës së Futbollit të Gjeorgjisë për lojtarë të talentuar të rinj. Viti tjetër, ai mori një medalje argjend për paraqitjet e tij për skuadrën e rinj kombëtare të Gjeorgjisë.

Në mars 2018, Kvaratskhelia u largua nga Dinamo Tbilisi për shkak të një kontrate në dispute dhe pastaj nënshkrua me Rustavin si transferi i lirë. Në maj 2018, Kvaratskhelia u bë subjekti i interesit të Bayern Munich,ampionit gjerman, dhe ishte pranë për një takim 0–0 kundër Sevillas në fazën e gjysmëfinaleve të UEFA Champions League. Në sezonin 2018 të Erovnuli Liga, Kvaratskhelia shënuit tre gola në 18 paraqitje për Rustavin.

Në vitin 2018, Gazeta The Guardian e emëroi Kvaratskhelia ndër 60 lojtarët më të mirë të rinj në botë.

Kvaratskhelia duke luajtur për Lokomotiv Moskë në 2019

Më 15 shkurt 2019, Kvaratskhelia u bashkua klubit të Rusisë Premier League (RPL) Lokomotiv Moskë për mënjanim. Ai bëri debutimin e tij në ligë më 10 mars si zëvendësues i 86 minutës për Jefferson Farfán kundër Anzhit Makhachkala. Më 1 korrik, Lokomotiv Moskë njoftoi se Kvaratskhelia kishte lënë klubin pasi mënjanimi i tij kishte mbaruar. Pas humbjes së Kvaratskhelia, trajneri i Lokomotiv Moskë, Yuri Semin, tha se ai ishte shumë i pikëlluar pasi nuk kishte arritur të paktosh një transferim të përhershëm me Kvaratskhelia, duke e shikuar atë si një talent i shumtë.

Rubin Kazan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 korrik 2019, Kvaratskhelia nënshkroi një marrëveshje pesë-vjeçare me Rubin Kazan. Ai luajti ndeshjen e tij të parë më 15 korrik kundër klubit të tij të mëparshëm Lokomotiv, duke vënë në shënj në gjysmën e dytë dhe shënoi barazuesin në një ndeshje 1-1. Kvaratskhelia u emërua si lojtari i miret të ndeshjes nga fansat e Rubin-it në faqen zyrtare të klubit.

Në përgjithësi, blerja e tij u falenderua nga disa kanale media të Rusisë si sukses i tranferimit më i madh për Rubin, të cilën shihet vlerën e tij në treg të rritur 5 herë në një sezon vetëm midis qershorit 2019 dhe qershorit 2020. Në bazë të votave të mbështetësve të Rubin-it, Kvaratskhelia fitoi nominimin e Lojtari të Muajit për katër herë në sezonin 2020-21, nëgjithmonë në gusht, shtator, tetor dhe maj.

Në fillim të vitit 2021, L'Equipe publikoi një listë të 50 lojtarëve më të mirë të lindur në shekullin 21-të, duke përfshirë Kvaratskhelia si lojtari i vetëm nga RPL për të cilën u nënshkua.

Dinamo Batumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 mars 2022, FIFA njoftoi se, për shkak të hyrjes së Rusisë në Ukrainën, lojtarët e huaj në Rusi mund të pengonin unilateralisht kontratat e tyre deri më 30 qershor dhe të zhvillonin në klube jashtë Rusisë deri në datën e njëjtit. Më 24 mars 2022, Rubin Kazan njoftoi se kontrata e Kvaratskhelia kishte pushuar. Në të njëjtin ditë, ai u bashkua me Dinamo Batumi të Gjeorgjisë.

Kvaratskhelia mori pjesë në 11 ndeshje të ligës me Dinamo Batumi, duke shënuar gjashtë herë dhe ofrore dy asiste. Erovnuli Liga e cilësoi atë si lojtari më i mirë i njëjtit rundi të sezonit, i cili u përpoq me kohën mes prillit dhe korrikut.

Napoli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2022, Napoli i Serie A e konfirmoi nënshkrimin e Kvaratskhelia për një marrëveshje deri në 2027 nga Dinamo Batumi për një pagesë të raportuar prej €10-12 milion. Debuti i Kvaratskhelia në klub erdhi më 15 gusht, në ndeshjen e parë të Serie A kundër Hellas Verona; ai shënoi dhe asistoi në fitoren 5-2. Ai shënoi dy herë në ndeshjen e ardhshme kundër Monza më 21 gusht, duke regjistruar shënuesin e parë të Serie A në fitoren 4-0. Pas këtyre ndeshjeve, Kvaratskhelia u rendit në listën e mbledhjes së Serie A, duke bërë që të jetë lojtari i parë në historinë e Napoli që shënronte tre gol në dy ndeshje hapësirat. Si pjesë e kësaj performancë, ai u emru Lojtari i Muajit të Serie A në gusht 2022.

Kvaratskhelia duke luajtur për Napolin në 2023

Më 4 tetor, ai shënoi golin e tij të parë në Champions League në fitoren 6-1 jashtë fusnë kundër Ajax. Me një gol dhe një asistim në ndeshjen e kthjellës së javës tjetër, Kvaratskhelia u emru Lojtari i Ndeshjes dhe u përfshir në skuadrën e javës të Champions League. Me tre gola dhe një asistim në gjithë muajin shkurt 2023, Kvaratskhelia u emru Lojtari i Muajit të Serie A për herë të dyta, duke bërë që të jetë lojtari i parë që të fitojë këtë çmim në një sezon. Muaji tjetër i bringoi për të më shumë vlera kur ai mori çmimin e Lojtari të Muajit të Serie A për herë të dyta, një çmim të ngjashëm nga Federata e Futbollistëve Italian dhe çmimet Gol i Muajit dhe Gol i Sezonit të Serie A për një stunner të shënuesit në fitoren 2-0 kundër Atalantës më 11 mars.

Më 4 maj, pas një barazimi 1-1 kundër Udineses, Napoli u konfirmua si kampion i Serie A për herë të parë në 33 vjet. Ai përfundoi sezonin e saj si furnizuesi i parë i asistimit me 10 asistime dhe shënoi 12 gola, duke u dekoruar me çmimin e Lojtari të MVP të Serie A në fund të sezonit, dhe Çmimi i Lojtarit të Ri i Champions League në fillim të sezonit.

Më 27 shtator 2023, Kvaratskhelia hyri në listën e golashënuesve në fitoren 4-1 të Napolit kundër Udineses, duke ndërmjetësuar zanafillën e gjashtë muajsh të kohës.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kvaratskhelia nisi debutues në skuadrën kombëtare të Gjeorgjisë më 7 qershor 2019, si titullar në një ndeshje kualifikuese Euro 2020 kundër Gibraltari. Më 14 tetor 2020, ai shënoi golin e parë të tij në nivelin senior në një barazim 1-1 në Ligën e Kombeve të UEFA-s kundër Maqedonisë së Veriut. Më 28 mars 2021, Kvaratskhelia shënoi kundër Spanjës, pasardhur nga një gol tjetër tre ditë më vonë kundër Greqisë. Më 11 nëntor 2021, Kvaratskhelia i shkoi dy golashënuesit ndihmën për Gjeorgjinë të fitonte kundër Suedisë.

Ai shënoi tre herë në katër ndeshjet e faza të parë të Ligës së Kombeve 2022-23, dhe u shpall më i mirë në dy nominacionet, përfshirë edhe atë në renditjen e përgjithshme. Në dy ndeshjet e mbetura të rinjve të dhjetorit, Kvaratskhelia shtoi dy gola më, duke bërë që të jetë lojtari më i produktiv në kampionat, megjithatë, Whoscored.com e emërtoi si anëtar në XI-t e mrekullueshme në qershor dhe tetor, dhe i dha nivelin më të lartë të caktimit sezonale (8.2) mes lojtarëve të skuadrave të Grupit C.

Në pragjë të dhjetorit të 2023, Kvaratskhelia shtoi pesë gola më në listën e tij dhe u bë lojtari i parë ndër Krijuesit që shënoi në katër ndeshje të njohura rresht.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Khvicha është biri i ish-lojtari ndërkombëtar azër Badri Kvaratskhelia. Ai ka dy vëllezër, ndërsa vëllezëri i tij më vogël, Tornike (lindur në 2010), gjithashtu luajnë futbol. Ai ka marrë njohjen "Kvaradona" pas legendës së Napoli Diego Maradona, me të dytët që kanë stilin e luajtjes të ngjashme.

Në gusht të vitit 2022, Kvaratskhelia duke qenë në një intervistë, shpalli se ishte dashuruar me Nitsa Tavadze, një studente në Universitetin e Shkencave Medicale, për një vit. Ceremonia e martesës së tyre u zhvillua në manastirin e Samtavros në Mtskheta në tetor të vitit 2023.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më match played 11 May 2024[1][2]

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe vitit
skuadra kombëtare viti Aplikacionet Golat
Gjeorgjia 2019 1 0
2020 4 1
2021 7 4
2022 7 5
2023 9 5
2024 1 0
Total 29 15
Rezultatet dhe rezultatet renditin së pari numrin e golave të Gjeorgjisë, kolona e rezultateve tregon rezultatin pas çdo gol të Kvaratskhelia.
List of international goals scored by Khvicha Kvaratskhelia
No. Date Venue Opponent Score Result Competition
1 14 October 2020 Toše Proeski Arena, Skopje, North Macedonia  Maqedonia e Veriut 1–0 1–1 2020–21 UEFA Nations League C
2 28 March 2021 Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Georgia  Spanja 1–0 1–2 2022 FIFA World Cup qualification
3 31 March 2021 Toumba Stadium, Thessaloniki, Greece  Greqia 1–1 1–1
4 11 November 2021 Batumi Stadium, Batumi, Georgia  Suedia 1–0 2–0
5 2–0
6 2 June 2022 Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Georgia  Gjibraltari 1–0 4–0 2022–23 UEFA Nations League C
7 5 June 2022 Huvepharma Arena, Razgrad, Bulgaria  Bullgaria 4–1 5–2
8 9 June 2022 Toše Proeski Arena, Skopje, North Macedonia  Maqedonia e Veriut 2–0 3–0
9 23 September 2022 Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Georgia  Maqedonia e Veriut 2–0 2–0
10 26 September 2022 Victoria Stadium, Gibraltar  Gjibraltari 1–0 2–1
11 12 October 2023 Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi, Georgia  Thailand 8–0 8–0 Friendly
12 15 October 2023 Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi, Georgia  Qiproja 2–0 4–0 UEFA Euro 2024 qualifying
13 16 November 2023 Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Georgia  Skocia 1–0 2–2
14 2–1
15 19 November 2023 José Zorrilla, Valladolid, Spain  Spanja 1–1 1–3

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lokomotiv Moskë

 • Kupa e Rusisë : 2018–19 [3]

Napoli

Individual

 • Lojtari i ri i sezonit në Premier League ruse : 2019–20, 2020–21 [5]
 • Anësori i majtë i sezonit në Premier League ruse : 2020–21 [6]
 • Futbollisti Gjeorgjian i Vitit : 2020, [7] 2021, [8] 2022 [9]
 • UEFA Champions League Lojtari i ri i sezonit: 2022–23 [10]
 • Lojtari i muajit në Serie A : Gusht 2022, [11] Shkurt 2023, [12] Mars 2023 [13]
 • Goli i muajit në Serie A : Mars 2023 [14]
 • Lojtari më i vlefshëm i Serisë A : 2022–23 [15]
 • Skuadra e sezonit në Serie A: 2022–23 [16]
 • Ofruesi kryesor i asistencës në Serie A: 2022–23 [17]
 • Goli i sezonit në Serie A: 2022–23 [18]
 • Qëllimi i sezonit të Shoqatës së Futbollistëve Italianë : 2023 [19]
 • Skuadra e Vitit në Serie A : 2022–23 [20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Khvicha Kvaratskhelia në WorldFootball.net
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura soccerway
 3. ^ ""Локомотив" – обладатель Олимп-Кубка России по футболу" [Lokomotiv is the winner of the Olimp-Russian Cup] (në rusisht). Russian Football Union. 22 maj 2019.
 4. ^ "Napoli win Serie A for first time in 33 years". BBC Sport. 4 maj 2023. Marrë më 4 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "All individual award winners for RPL 2020/21 season". Russian Premier League. 26 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Итоги Исполкома РФС". Российский футбольный союз (në rusisht). Marrë më 2023-01-14.
 7. ^ "საქართველოს საუკეთესო ფეხბურთელი ხვიჩა კვარაცხელია გახდა". worldsport.ge (in Georgian). 29 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "2021 წლის საუკეთესო ფეხბურთელი - ხვიჩა კვარაცხელია". crystalsport.ge (in Georgian). 29 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "GFF-მა წლის საუკეთესო ფეხბურთელები დაასახელა". forbes.ge (in Georgian). 27 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Khvicha Kvaratskhelia named 2022/23 UEFA Champions League Young Player of the Season". UEFA.com. Union of European Football Associations. 11 qershor 2023. Marrë më 11 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Khvicha Kvaratskhelia EA Sports Player of the Month for August". Serie A. 9 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2022. Marrë më 9 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ "Khvicha Kvaratskhelia EA Sports Player of the Month for February". Serie A. 10 mars 2023. Marrë më 10 mars 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Khvicha Kvaratskhelia EA Sports Player of the Month for March". Serie A. 30 mars 2023. Marrë më 30 mars 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Khvicha Kvaratskhelia Wins March's Goal of the Month Presented by Crypto.com". Serie A. 27 mars 2023. Marrë më 29 mars 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "The MVP – Best Overall of Serie A 2022/2023". Serie A. 2 qershor 2023. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2023. Marrë më 2 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 16. ^ "EA Sports™ FIFA 23 Serie A Team of the Season". Serie A. 7 qershor 2023. Marrë më 7 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Most Assists Serie A". Serie A. 7 qershor 2023. Marrë më 7 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The Goal of the Season by Crypto.com". Serie A. 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Napoli, Spalletti and Kvaratskhelia collect hat-trick of AIC awards". Football Italia (në italisht). 4 dhjetor 2023. Marrë më 5 dhjetor 2022.
 20. ^ "Gran Galà del Calcio: tutti i vincitori della serata LIVE". Sky Sport (në italisht). 4 dhjetor 2023. Marrë më 5 dhjetor 2023.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]