Jump to content

Adjarabet Arena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stadiumi i Batumi zyrtarisht Adjarabet Arena për arsye sponsorizimi, është një stadium futbolliBatumi, Gjeorgji . Stadiumi ka një kapacitet prej 20,383 personash.

Ndërtimi filloi në janar 2018 dhe përfundoi në korrik 2020.Inaugurimi i saj,i shtyrë për shkak të pandemisë COVID-19,u bë më 27 tetor 2020 me një ceremoni zyrtare.Ceremonia u ndoq nga kryeministri i atëhershëm i Gjeorgjisë,Giorgi Gakharia .

Kapacitet eshte 20,000 vendesh dhe pret ndeshjet e FC Dinamo Batumi në shtëpi.Është një stadium i Kategorisë 4 të UEFA-s dhe që nga 2021 herë pas here ka pritur ndeshjet e ekipit kombëtar të futbollit të Gjeorgjisë.

Firma turke Bahadir Kurl Architecture ka projektuar stadiumin dhe ka kushtuar rreth 100 milionë Lari Gjeorgjiane (35 milionë euro ).

Pjesa e jashtme e stadiumit përbëhet nga një seri panelesh të rregulluara në formën e shkallëve të mbivendosura që mund të ndriçohen gjatë natës,është frymëzuar nga efekti rrotullues i vallëzimeve tradicionale gjeorgjiane, në veçanti Khorumi.

Në vitin 2023,ishte një nga katër vendet gjeorgjiane që pritën Kampionatin Evropian të UEFA-s për U-21 2023 dhe priti finalen,ku Anglia mposhti Spanjën 1-0.

Lojëra të shquara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshja e parë u zhvillua në 21 nëntor 2020,mes Dinamo Batumi dhe Dila Gorit .

Më 10 korrik 2022,Ekipi Gjeorgjian i Rugbit mundi Italinë 28–19. Stadiumi i Batumi priti këtë ndeshje historike,kur Gjeorgjia mposhti një ekip të nivelit të parë për herë të parë në serinë e verës 2022.

Toka e zgjedhur si lokacioni i preferuar i stadiumit të ri në Batumi ishte i papërdorur dhe post-industrial një dekadë më parë, i ndërtuar lirshëm. Megjithatë, kjo ishte pjesa e qytetit e caktuar si një zonë e re e kohës së lirë. Rruga jugore Leonidze nuk u zgjerua vetëm drejt plazhit të Detit të Zi, por gjithashtu u shndërrua në një rrugë përfaqësuese që përfundon me shatërvanë vallëzimi. Në këtë realitet të ri, me hotele të larta të planifikuara përreth, stadiumi i ri shpresohej të bëhej një pikë referimi madhore. Në të vërtetë, është një nga ndërtesat më voluminoze në të gjithë qytetin. Një çerek që përfshin 87,000 m2 u nda për të përgjatë rrugës Leonidze.

Pas hulumtimit të tregut, autoritetet lokale vendosën t'i japin projektin Bahadir Kul Architects, zyrës së njohur turke me mbi 20 stadiume të dorëzuara. Vizioni i BKA mishëron atë që kërkonin autoritetet, duke marrë frymëzim nga vallet madhështore gjeorgjiane dhe në terma më të lirshëm nga entuziazmi dhe qëndrimi i gëzuar i banorëve vendas. Stadiumi është i veshur me 76 panele të mbivendosura, secila e pjerrët dhe me lartësi të ndryshme. Kjo masë e thjeshtë thërret lëvizjen, krijon ritëm dhe bëhet vetë një deklaratë.

Numri i paneleve të fasadës është saktësisht i barabartë me numrin e segmenteve të çatisë, duke krijuar një tas uniform dhe të qëndrueshëm. Struktura e çatisë përbëhet nga 3500 ton çelik që mbështetet në strukturën parësore monolit, ndërsa i gjithë stadiumi është i mbuluar me PVC. Ditën, stadiumi bëhet elegant dhe pothuajse si re, natën ai shkëlqen intensivisht falë ndriçimit të përfshirë në skajet e çdo paneli fasadë. Meqenëse Batumi është i njohur për ndriçimin e tij të ndritshëm dhe plot ngjyra të natës, ky element është në përputhje me strategjinë lokale.

Ndërtimi i stadiumit filloi në fillim të vitit 2018 dhe u kontraktua për të zgjatur 34 muaj. Megjithatë, projekti ishte pothuajse i përfunduar disa muaj para afatit, duke lënë shumë kohë për testim. Hapja u bë vetëm në tetor të vitit 2020, për shkak të pandemisë dhe përpjekjeve për të riprogramuar ngjarjet në mënyrë që njerëzit të mund të merrnin pjesë. Fillimisht pritej të kushtonte 99 milion GEL, projekti përfundimisht harxhoi rreth 144 milion (44.4 milion dollarë / 36 milion € pas hapjes). Në terma ndërkombëtarë, ende nuk është një çmim i lartë.