Emiliano Viviano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emiliano Viviano
Viviano emiliano (2).JPG
Emiliano Viviano me Bolonjën në 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëEmiliano Viviano
Data e lindjes (1985-12-01) 1 Dhjetor 1985 (33 vjeç)
Vendi i lindjesFirence, Itali
Gjatësia1,95 m (6 ft 5 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualSporting CP
Numri1
Karriera në rini
1999–2002Fiorentina
2002–2004Brescia
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2004–2005Internazionale0(0)
2004–2005Cesena (huazim)13(0)
2005–2009Brescia126(0)
2009–2011Bolonja72(0)
2011–2012Internazionale0(0)
2012–2014Palermo20(0)
2012–2013Fiorentina (huazim)32(0)
2013–2014Arsenal (huazim)0(0)
2014–2018Sampdoria110(0)
2018–Sporting CP110(0)
Ekipi kombëtar
2004Italia U1911(0)
2004–2005Italia U2010(0)
2006–2007Italia U2110(0)
2008Italia Olimpike6(0)
2010–Italia6(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 13 maj 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 qershor 2011

Emiliano Viviano (lindur më 1 dhjetor 1985) është futbollist italian i cili luan si portier për klubin portugez Sporting CP dhe kombëtaren italiane të futbollit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiorentina, Brescia dhe Cesena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Florence, Viviano filloi karrierën e tij te Fiorentina, duke deklaruar se kishte qënë tifoz i klubit që në fëmijëri.[1] Ai më pas u ble nga Brescia në vitin 2002. Pasi kaloi dy vite në primaverën e klubit, në sezonin 2004–05 ai u huazua te Cesena e cila luante në Serie B. Ai bëri debutimin e tij si profesionist më 11 shtator 2004 kur ishte vetëm 18 vjeç, duke hyrë në pjesën e dytë të ndeshjes kundër Triestinës (1–0) pas daljes me karton të kuq të portierit John Indiveri. Në fund të sezonit ai kishte luajtur 13 ndeshje në ligë.

Ai u rikthye te Brescia në sezonin 2005–06 ku arriti të luajë 14 ndeshje, ai zëvëndësoi portierin Federico Agliardi i cili ishte i dëmtuar. Në sezonin 2006–07, Viviano luajti 40 ndeshje në ligë dhe 5 ndeshje në kupë. Pasi luajti edhe 2 sezone të tjera me Brescian, ai u largua pasi skuadra në sezonin 2008–09 humbi ndeshjen e play–off për ngjitjen në Serie A, duke lënë edhe trajnerin Serse Cosmi me të cilin kishte një marrëdhënie të mirë.[2][3][4] Në shkurt 2009, gjysma e kartonit të tij u ble nga Interi për 3.5 milion .[5][6]

Bologna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 qershor 2009, partneriteti midis Interit dhe Brescias u rinovua dhe më 13 korrik,[7] Viviano u transferua te Bolonja.[8] Klubi bleu gjysmën e kartonit të tij për 2 milion € gjithashtu edhe Francesco Della Rocca u huazua te Brescia për një sezon.[9] Më 22 gusht, Viviano bëri debutimin e tij me fanellën e Bolonjës në barazimin 1–1 kundër Fiorentinës. Gjatë sezonit të parë, ai luajti plot 34 ndeshje në ligë. Më 10 qershor 2010, partneriteti mes Interit dhe Bolonjës vazhdoi edhe për një sezon.

Inter dhe Genoa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 qershor 2011, Viviano u ribashkua Interit nga Bolonja pasi "Lega Serie A" njoftoi se kjo ishte në kontratën e bashkpronësisë së tyre. Ai kaloi te Interi për 4.1 milion . Ky transferim erdhi si pasojë e një e gabimi të drejtorit të klubit Stefano Pedrelli i cili aksidentalisht kishte përgjysmuar vlerën e kartonit të tij i cili në fillim ishte 4.71 milion €, duke u bërë 2.33 milion €. Klubi u dorëzua përball ofertës 4.1 milion € të klubit zikaltër.[10] Viviano mbërriti në klubin zikaltër më 24 qershor.

Më 23 korrik, gjatë një stërvitje në Pinetina, Viviano pësoi një dëmtim të rëndë në ligamentet e gjurit të tij të majtë. Pas ekzaminimit u bë zyrtare se ai do të mungonte për gjashtë muaj. Pas kësaj, Viviano u transferua te Genoa që i dhuroi Interit kartonin e mesfushorit Juraj Kucka.

Palermo dhe huazimi tek Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi nuk arriti dot që të debutonte me Interin, më 13 janar 2012, Palermo nënshkroi një kontratë me lojtarin deri në vitin 2016. Klubi bleu gjysmën e kartonit të tij për 5 milion që e zotëronte Genoa. Më 22 janar, Viviano bëri debutimin e tij në fitoren 5–3 kundër Genoas në javën e 19 të Serie A. Gjatë gjysmës së dytë të sezonit 2011–12 me Palermon, ai luajti 20 ndeshje dhe pësoi 36 gola, ai arriti që në vetëm tre ndeshje ta mbante portën e paprekur (kundër Novarës 2–0, kundër Fiorentinës 0–0 dhe kundër Genoas 0–0).

Pasi në maj skadoi edhe kontrata që zotëronte Interi për gjysmën e kartonit, më 22 qershor, Interi dhe Palermo ranë dakord që të vazhdonin bashkpunimin e tyre. Palermo bleu dhe gjysmën e karton të Interit për 3 milion € dhe shitjen e Matías Silvestres për 3 milion €. Palermo më pas e huazoi Vivianon te klubi i Fiorentinës për 500.000 € me mundës blerje për 7.5 milion €. Në prezantimin e tij, Viviano tha se transferimi te Fiorentina ishte një ëndërr e bërë realitet. Në javën e katërt të ligës kundër Parmës, Viviano priti penalltinë e Jaime Valdés duke i dhënë barazimin skuadrës së tij me rezultatin 1–1. Ai e mbylli sezonin me 32 ndeshje ku pësoi 34 gola. Ai ishte portieri i preferuar i trajnerit Vincenzo Montella duke lënë brazilianin Neto në stol.

Arsenal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 shtator 2013, Viviano lëvizi në Premier League te skuadra e Arsenalit[11][12][13][14] duke u huazuar për një vit.[15][16][17][18] Viviano nuk luajti asnjë minutë gjatë sezonit duke u larguar nga Arsenali në verën e vitit 2014.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viviano ka qënë pjesë e kombëtares U–20Kupën e Botës U–20 në vitin 2005, ai ishte portieri i parë.

Në sezonin 2006–07, ai ishte pjesë e kombëtares U–21 dhe në UEFA Euro U–21 2007, ai ishte portieri i dytë. Në ndeshjen e parë të turneut, ai zëvëndësoi portierin Gianluca Curci i cili u dëmtua gjatë ndeshjes. Ai luajti edhe në ndeshjet e tjera si titullar dhe gjithashtu luajti edhe në ndeshjet e play–off-it për Lojërat olimike 2008.

Viviano mori pjesë në Lojërat olimike 2008, ai ishte portieri i parë i kombëtares në këtë turnament. Ai në tre ndeshjet e para nuk pësoi asnjë gol me Italinë që u kualifikua e para në grup me shtatë pikë. Në ndeshjen e tretë të grupit kundër Kamerunit, ai priti një penallti duke i siguruar skuadrës së tij barazimin 0–0. Në çerek–finale, Italia u eleminua nga Belgjikës me rezultatin 3–2.

Ai u thirr për herë të parë në kombëtaren e parë nga trajneri i ri Cesare Prandelli për ndeshjen miqësore kundër Bregut të Fildishtë më 10 gusht 2010, por ai nuk luajti në atë ndeshje. Ai bëri debutimin e tij më 10 shtator në moshën 24 në ndeshjen e kualifikueseve të Euro 2012 kundër Ishujve Faroe në fitoren 5–0. Edhe pas mbërritjes së Salvatore Sirigu, Viviano ishte portieri i dytë i kombëtares pas Gianluigi Buffon. Ai në kualifikueset e Euro 2012 luajti edhe 2 ndeshje të tjera kundër Irlandës (0–0) dhe Serbisë (3–0 tavolinë).

Më 13 maj 2012, ai ishte në listën fillestare të lojtarëve që do të luanin në Euro 2012, dhe në listën përfundimtare që u bë publike më 28 maj, Viviano u përjashtua.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Emiliano Viviano: Sarò sempre tifoso viola sport.we-news.com
 2. ^ A tu per tu... con Viviano Tuttomercatoweb.com
 3. ^ A tu per tu... con Viviano Tuttomercatoweb.com
 4. ^ A tu per tu... con Emiliano Viviano Tuttomercatoweb.com
 5. ^ "Bilancio intermedio al 31 dicembre 2010: Nota integrativa: parte 1" (PDF). Bologna FC 1909. 4 prill 2011. Marrë më 14 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ CALCIOMERCATO/ Inter, Zamparini "consegna" Viviano ai nerazzurri ilsussidiario.net
 7. ^ Ufficiale: Inter, risolte tutte le comproprietà Tuttomercatoweb.com
 8. ^ "Deals done for six yougnsters". Inter.it. 13 July 2009. Marrë më 2009-07-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Bologna, intrigo Viviano Tuttomercatoweb.com
 10. ^ "Emiliano Viviano transferred from Bologna to Inter Milan for an undisclosed fee". Soccerfame. Marrë më 29 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Arsenal confirm loan signing of Italian keeper Viviano as first deadline day move". dailymail.co.uk. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Viviano set for Arsenal loan". football365.com. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Palermo confirm Emiliano Viviano move to Arsenal". sportsmole.co.uk. Marrë më 1 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Emiliano Viviano joins Arsenal". ESPN FC. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Arsenal agree deal to sign goalkeeper Emiliano Viviano from Palermo". Metro. Marrë më 1 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Goalkeeper Emiliano Viviano joins Arsenal on loan for the season". Metro. Marrë më 1 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Arsenal completed transfers: Emiliano Viviano, Mathieu Flamini and Mesut Ozil arrive as Arsene Wenger rids the deadwood". independent.co.uk. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Arsenal close in on loan deal for Viviano". Goal.com. Marrë më 2 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]