Premier liga 2013-14

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Premier League
Logo of the Premier League
Kombi
Britania e Madhe Anglia
Numri i Skuadrave
20
Kualifikimi Evropian
Liga e Kampionëve
Kupa UEFA
Kupa Intertoto
Kupat Lokale
Kupa e Anglisë
Kupa e Ligës
2012–13 2014-15

Sezoni do te filloj me te Shtunen me 17 gusht Ne premier liga jan 20 skuadra prej tyre 3 kan ardhur pi liges se dyt ndrishe quhet (Chempionshqi) Cardiff City, Cristal Palace, Hull City. 4 skuadrat te para shkojn ne Chempions lig i 5 shkon ne europa lig ndersa fituejsi i kupes se liges dhe FA CUP shkojn ne europa lig

Stadiumet Dhe qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Qyteti Stadiumi Tribunat
Arsenali Londer Emirejts stadium 60.362
Aston Villa Brimingam Villa Park 42.785
Cardiff City Cardiff Cardiff City Stadium 26.828
Chelsea London Steford Bridge 41.798
Crystal Palace Londer Selhurst Park 26.309
Everton Liverpool Goodison Park 39.571
Fullham Londer Craven Cottage 25.700
Hull City Hull KC Stadium 25.586
Liverpool Liverpool Anfild 45.2576
Manchester City Manchester Etihed Stadium 47.405
Manchester United Manchester Old Treford 75.957
Newcastle United Newcastle St James Park 52.405
Norwich City Norvich Carrov Road 27.224
Southampton Southampton St Mary's Stadium 32.689
Stork City Storke-on-trent Britannia Stadium 27.740
Sandalend Sandalend Stadium Of Light 49.000
Swansea City Swansea Liberety Stadium 20.750
Totenham Londer White Hard Lena 36.284
West Bromowich Albion West Bromowich The Hawthorons 26.750
West Ham United London Boleyn Ground 35.016

Tabela e Ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Emri Nd F B H Gola Dif Pikët Kualifikim në
1 Manchester City 38 27 5 6 102:37 65 86 Uefa Liga e Kampionëve 2014-15
2 Liverpool 38 26 6 6 101:50 51 84 Uefa Liga e Kampionëve 2014-15
3 Chelsea 38 25 7 6 71:27 44 82 Uefa Liga e Kampionëve 2014-15
4 Arsenal 38 24 7 7 68:41 27 79 Uefa Liga e Kampionëve 2014-15 play-off
5 Everton 38 21 9 8 61:39 22 72 Uefa Europa League 2014-15
6 Tottenham Houtspur 38 21 6 11 55:51 4 69 Uefa Europa League 2014-15 play-off
7 Manchester United 38 19 7 12 64:43 21 64
8 Southempton 38 15 11 12 54:46 8 56
9 Storke City 38 13 11 14 45:52 -7 50
10 Newcastle United 38 15 4 19 43:59 -16 49
11 Cristal Palace 38 13 6 19 33:48 -15 45
12 Swansea City 38 11 9 18 54:54 0 42
13 West Ham United 38 11 7 20 40:51 -11 40
14 Sunderland 38 10 8 20 41:60 -19 38
15 Aston Villa 38 10 8 20 39:61 -22 38
16 Hull City 38 10 7 21 38:53 -15 37 Uefa Europa League 2014-15 thrid qualifying round
17 WBA 38 7 15 16 43:59 -16 36
18 Norwich City R 38 8 9 21 28:62 -34 33 Larguar për në Football League Championship 2014-15
19 Fulham 38 9 5 24 40:85 -45 32 Larguar për në Football League Championship 2014-15
20 Cardiff City 38 7 9 22 32;74 -42 30 Larguar për në Football League Championship 2014-15

Rezultatet e liges[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Home\Away ARS AST CAR CHE CPA EVE FUL HUL LIV MCI MCU NEW NOR SOTH STC SUN SWA TOT WBA WHU
Arsenal ---
Aston Villa ---
Cardiff City ---
Chelsea ---
Cristal Palace ---
Everton ---
Fulham ---
Hull City ---
Liverpool ---
Manchester city ---
Manchester United ---
Newcastle United ---
Norwich City ---
Southampton ---
Storke City ---
Sandarlend ---
Swansea City ---
Tottenham Hotspur ---
West Bromowich Albion ---
West Ham United ---