Jump to content

Premier liga 2011-12

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Premier League
Logo of the Premier League
Kombi
Britania e Madhe Anglia
Numri i Skuadrave
20
Kualifikimi Evropian
Liga e Kampionëve
Kupa UEFA
Kupa Intertoto
Kupat Lokale
Kupa e Anglisë
Kupa e Ligës

Sezoni do te filloj me 13 gusht Ne premier liga jan 20 skuadra prej tyre 3 kan ardhur pi liges se dyt ndrishe quhet (Chempionshqi) QPR Swansea dhe Norwich . 4 skuadrat te para shkojn ne Chempions lig i 5 shkon ne europa lig ndersa fituejsi i kupes se liges dhe FA CUP shkojn ne europa lig


Stadiumet Dhe qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi Qyteti Stadiumi Tribunat
Arsenali Londer Emirejts stadium 60.361
Aston Villa Brimingam Villa Park 42.798
Bleckburn Rovers Bleckburn Ewood Park 31.154
Bolton Wanderes Bolton Rebook Stadium 28.723
Chelsea Londer Steford Bridge 42.449
Everton Liverpool Goodison Park 40.157
Fullham Londer Craven Cottage 25.700
Liverpool Liverpool Anfild 45.257
Manchester United Manchester Old Treford 75.957
Manchester City Manchester Etihed Stadium 47.405
Newcastle United Newcastle St James Park 52.409
Norwich City Norvich Carrov Road 27.033
Queens Park Rangeres Londer Loftus Road 18.360
Stork City Storke-on-trent Britannia Stadium 27.740
Sandalend Sandalend Stadium Of Light 49.000
Swansea City Swansea Liberety Stadium 20.532
Totenham Londer White Hard Lena 36.230
West Bromowich Albion West Bromowich The Hawthorons 26.484
Wigam Atletik Wigam DW Stadium 25.133
Wolverhampton Wanderers Wolverhampton Molineux 29.195

|}

Tabela e Ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Emri Nd F B H Gola Dif Pikët I Kualifikuar në
1 Chelsea 0 0 0 0 0 0 0 Uefa Liga e Kampionëve 2012-13
2 Manchester United 0 0 0 0 0 0 0 Uefa Liga e Kampionëve 2012-13
3 Arsenal 0 0 0 0 0 0 0 Uefa Liga e Kampionëve 2012-13
4 Tottenham 0 0 0 0 0 0 0 Uefa Liga e Kampionëve 2012-13 play-off
5 Manchester City 0 0 0 0 0 0 0 Uefa Europa League 2012-13 play-off
6 Aston Villa 0 0 0 0 0 0 0
7 Liverpool 0 0 0 0 0 0 0
8 Everton 0 0 0 0 0 0 0
9 Queens Park Rangers 0 0 0 0 0 0 0
10 Blackburn 0 0 0 0 0 0 0
11 Stoke City 0 0 0 0 0 0 0
12 Fulham 0 0 0 0 0 0 0
13 Sunderland 0 0 0 0 0 0 0
14 Bolton 0 0 0 0 0 0 0
15 Wolves 0 0 0 0 0 0 0
16 Wigan Athletic 0 0 0 0 0 0 0
17 Swansea City 0 0 0 0 0 0 0
18 West Bromwich 0 0 0 0 0 0 0 Larguar për në Football League Championship 2012-13
19 Newcastle 0 0 0 0 0 0 0 Larguar për në Football League Championship 2012-13
20 Norwich City 0 0 0 0 0 0 0 Larguar për në Football League Championship 2012-13

|}

Rezultatet e liges[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Home\Away ARS AST BLB BOL CHE EVE FUL LIV MCI MCU NEW NOR QPR STO SUN SWA TOT WBA WIG WOL
Arsenal ---
Aston Villa ---
Bleckburn Rovers ---
Bolton Wanderes ---
Chelsea ---
Everton ---
Fulham ---
Liverpool ---
Manchester City ---
Manchester Junajtid ---
Newcastle Junajtid ---
Norwich City ---
Queens Park Rengeres ---
Stork City ---
Sandalend ---
Swancea City ---
Totenhem ---
West Bromowich Albion ---
Wigam Atletik ---
Wolverhampton Wanderers ---

|}