Le Mans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mansi
Le Mans
Prefekturë dhe komunë
Rreshti sipër: majtas, Gara Le Mans 24-hr ; djathtas, Zyra e departamentit të drejtësisë Le Mans ; Rreshti i mesitr: Pamje e lumit Sarthë dhe zonës historike, përfshin edhe Palais of Comtes du Maine; Rreshti i poshtëm: majtas, Tramvaji i Mansit Gambetta Street; center, Facade built in Le Mans Commerce Center; right, Saint Julien Cathedral
Rreshti sipër: majtas, Gara Le Mans 24-hr ; djathtas, Zyra e departamentit të drejtësisë Le Mans ;
Rreshti i mesitr: Pamje e lumit Sarthë dhe zonës historike, përfshin edhe Palais of Comtes du Maine;
Rreshti i poshtëm: majtas, Tramvaji i Mansit Gambetta Street; center, Facade built in Le Mans Commerce Center; right, Saint Julien Cathedral
Flamuri i Mansi
Stema Mansi
VendiFranca
RajoniPays de la Loire
DepartamentiSarthe
QarkuLe Mans
KantoniLe Mans-1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7
NdërkomunalitetLe Mans Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Stéphane Le Foll[1]
Sipërfaqja
1
52,81 km2 (2,039 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
145.155
 • Dendësia27/km2 (71/sq mi)
Emri i banorëveManceau , Mansak (mashkull)
Mancelle, Mansake (femer)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
72181 /72000
Kodet e telefonimit(0)243
Lartësia38–134 m (125–440 ft)
(avg. 51 m or 167 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Le Mans ( , Frëngjisht: [lə mɑ̃]  ( dëgjoni); Shqip: Mansi) është një qytetFrancën veriperëndimore në lumin Sarthe ku takohet me lumin Huisne . Tradicionalisht kryeqyteti i provincës Maine, tani është kryeqyteti i departamentit Sarthe dhe selia e dioqezës katolike romake të Mansit . Mansi është pjesë e rajonit Pays de la Loire .

Që nga viti 1923, qyteti ka pritur 24 Orët e Le Mans, garën më të vjetër aktive në botë të makinave sportive të qëndrueshmërisë.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179318.855—    
180018.081−4.1%
180619.030+5.2%
182118.881−0.8%
183119.792+4.8%
183623.164+17.0%
184125.189+8.7%
184627.461+9.0%
185127.059−1.5%
185634.664+28.1%
186137.209+7.3%
186645.230+21.6%
187246.981+3.9%
187650.175+6.8%
188155.347+10.3%
188657.591+4.1%
189157.412−0.3%
189660.075+4.6%
190163.272+5.3%
190665.467+3.5%
191169.361+5.9%
192171.783+3.5%
192672.867+1.5%
193176.868+5.5%
193684.525+10.0%
1946100.455+18.8%
1954111.891+11.4%
1962132.181+18.1%
1968143.246+8.4%
1975152.285+6.3%
1982147.697−3.0%
1990145.502−1.5%
1999146.105+0.4%
2007144.164−1.3%
2012143.599−0.4%
2017142.946−0.5%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "n", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="n"/>