Gordon Ramsay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gordon Ramsay më 2010 i fotografuar nga Allan Warren

Gordon Ramsay (lindi më 8 nëntor 1966) është një kuzhinier, restorator, shkrimtar dhe personalitet televiziv britanik. Ai lindi në Johnstone, Skoci dhe u rrit në Stratford-upon-Avon, Angli. Restorantet e tij janë vlerësuar me 16 yje Michelin gjithsej dhe aktualisht mbajnë gjithsej shtatë. Restoranti i tij nënshkrues, Restoranti Gordon RamsayChelsea, Londër, ka mbajtur tre yje Michelin që nga viti 2001. Pasi u bë me famë në miniserialin televiziv britanik Boiling Point në vitin 1998, Ramsay ishte bërë një nga kuzhinierët më të njohur dhe më me ndikim në Mbretërinë e Bashkuar deri në vitin 2004[1][2]

Si një personalitet televiziv i realitetit, Ramsay është i njohur për çiltërsinë e tij, si dhe sjelljen e zjarrtë herë pas here, sjelljen e rreptë dhe përdorimin e shpeshtë të shpjeguesve. Ai kombinon aktivitete në televizionin, filmin, mikpritjen dhe industritë ushqimore dhe ka promovuar dhe punësuar kuzhinierë të ndryshëm të cilët kanë mësuar nën krahun e tij. Ramsay është i njohur për prezantimin e programeve televizive në lidhje me gatimin dhe ushqimin konkurrues, të tilla si seria britanike Hell's Kitchen, The F Word dhe Ramsay's Kitchen Nightmares, ky i fundit fiton BAFTA për Tiparin më të Mirë në Akademinë Britanike të Televizioneve 2005, dhe versionet amerikane të Hell's Kitchen, Kitchen Nightmares, MasterChef, MasterChef Junior, si dhe Hotel Hell dhe 24 Hours to Hell and Back. Në vitin 2020, Forbes renditi fitimet e tij me 70 milion dollarë për 12 muajt e mëparshëm dhe e renditi atë në vendin e 19-të me fitimin më të lartë në botë.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramsay lindi në Johnstone, Renfrewshire, Skoci.[4][5] Nga mosha nëntë vjeç, ai u rrit në Stratford-upon-Avon, Angli.[5] Ramsay është i dyti nga katër fëmijët. Ai ka një motër më të madhe, një vëlla më të vogël (i cili është burgosur për posedim të heroinës)[6][7] dhe një motër më të vogël. Babai i Ramsay, Gordon James Sr., ishte - në kohë të ndryshme - një menaxher pishine, një saldator dhe një shitës; motra e tij dhe nëna e tyre, Helen (mbiemri i vajzërisë Cosgrove), kanë qenë infermiere.

Ramsay e ka përshkruar jetën e tij të hershme si "shëtitës pa shpresë" dhe tha se familja e tij lëvizte vazhdimisht për shkak të aspiratave dhe dështimeve të babait të tij, i cili ishte një alkoolist ndonjëherë i dhunshëm. Në vitin 1976, ata u vendosën përfundimisht në Stratford-upon-Avon, ku ai u rrit në zonën Bishopton të qytetit. Ai punoi si një larës tenxhere në një restorant lokal indian ku motra e tij ishte kamariere.[8] Në moshën 16 vjeç, Ramsay u zhvendos nga shtëpia e familjes dhe u vendos në një banesë në Banbury.[9]

Karriera e futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramsay luajti futboll dhe u zgjodh për herë të parë për të luajtur futboll nën 14 vjeç në moshën 12 vjeç. Ai u zgjodh të luante për Warwickshire. Karriera e tij në futboll u shënua nga dëmtime, duke e bërë atë të vë re më vonë në jetë, "Ndoshta isha i dënuar kur erdhi futbolli." Në mes të vitit 1984, Ramsay kishte një test me Rangers, klubin që ai mbështeste si i vogël. Ai plagosi rëndë gjurin, duke thyer kërcin gjatë trajnimit.

Ramsay ka pohuar se ka luajtur dy ndeshje të ekipit të parë për Rangers. Sipas autobiografisë së tij Ramsay luajti "disa ndeshje jashtë ligës si një testist" për Rangers dhe u nënshkrua nga klubi në moshën 15 vjeç.

Allan Cairns, një fotograf i cili bëri një foto të Ramsay duke luajtur për Rangers në shtator 1985, tha se fotografia nuk ishte një nga ekipi i parë i Rangers por një ekip i zgjedhur për të luajtur një ndeshje dëshmie. Një zëdhënës i Rangers tha: "Ramsay ishte një gjyqtar në atë lojë dëshmie. Ai stërviti me ne për disa muaj pas kësaj, por më pas u plagos".

Karriera e hershme si kuzhinier[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë kohë interesi i Ramsay për gatimin kishte filluar tashmë, dhe në vend se të njihej si "lojtari i futbollit me gjurin jofunksional", Ramsay vendosi t'i kushtojë vëmendje më serioze arsimit të tij të kuzhinës në moshën 19 vjeçare. Ramsay u regjistrua në Kolegjin Teknik të Oksfordshire të Veriut, sponsorizuar nga Rotarians, për të studiuar menaxhimin e hotelit. Ai e përshkruan vendimin e tij për të hyrë në kolegjin e hotelierisë si "një aksident, një aksident i plotë".

Në mes të viteve 1980, ai punoi si kuzhinier junior në Wroxton House Hotel. Ai drejtoi kuzhinën dhe dhomën e ngrënies me 60 vende në Wickham Arms, derisa marrëdhënia e tij seksuale me gruan e pronarit e vështirësoi situatën.[10] Ramsay më pas u transferua në Londër, ku punoi në një seri restorantesh derisa u frymëzua të punonte për temperamentin Marco Pierre WhiteHarveys.

Pasi punoi në Harveys për dy vjet dhe dhjetë muaj, Ramsay, i lodhur nga "tërbimet dhe ngacmimet dhe dhuna", vendosi që mënyra për të përparuar më tej karrierën e tij ishte të studionte kuzhinën franceze. White e shkurajoi Ramsay që të merrte një punë në Paris, përkundrazi e inkurajoi atë të punonte për Albert RouxLe GavrocheMayfair, ku u takua me Jean-Claude Breton, më vonë maítre d'hôtel në Restorantin Gordon Ramsay. Pasi punoi në Le Gavroche për një vit, Albert Roux ftoi Ramsay të punonte me të në Hotel Diva, një vendpushim skish në Alpet franceze, si numri dy i tij. Nga atje, një Ramsay 23-vjeçar u transferua në Paris për të punuar me Guy Savoy dhe Joël Robuchon, të dy kuzhinierë me yje Michelin. Në serinë Master Chef, Gordon Ramsay deklaroi se Guy Savoy ishte mentori i tij. Ai vazhdoi trajnimin e tij në Francë për tre vjet, përpara se t'i nënshtrohej stresit fizik dhe mendor të kuzhinave dhe të kërkonte një vit për të punuar si kuzhinier personal në jahtin privat Idlewild, me qendër në Bermuda. Roli në anije e pa atë të udhëtonte në Siçili dhe Sardenjë, Itali dhe të mësonte për kuzhinën italiane.[11]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hapur në shtator 1998, Restoranti Gordon Ramsay ishte restoranti i parë i vetëm i Ramsay, i vendosur në Royal Hospital Road, Londër. Në vitin 2001, ai u votua Top Restorant në Mbretërinë e Bashkuar në Zagat Survey të Londrës dhe u dha ylli i tretë Michelin.[12]

Ai u emërua Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike (OBE) nga Mbretëresha Elizabeth II në listën e Nderit të Vitit të Ri 2006 për shërbimet në industrinë e mikpritjes, por pothuajse humbi ceremoninë e dhënies së çmimit kur plani i tij u vonua.[13]

Në korrik 2006, Ramsay fitoi çmimin Catey për "Restoranti i Pavarur i Vitit", duke u bërë vetëm personi i tretë që ka fituar tre Çmimet Catey. Dy çmimet e mëparshme të Catey të Ramsay ishin më 1995 (I Posaardhuri i Vitit) dhe 2000 (Kuzhinieri i Vitit). Dy fituesit e trefishtë të tjerë janë Michel Roux dhe Jacquie Pern.[14] Në shtator 2006, ai u emërua si personi më me ndikim në industrinë e mikpritjes në Mbretërinë e Bashkuar në listën vjetore Caterersearch 100, botuar nga revista Caterer dhe Hotelkeeper. Ai kaloi Jamie Oliver, i cili kishte qenë në krye të listës në vitin 2005.[15] Gjithashtu më 2006, Ramsay u emërua si një kandidat për Rektor i Universitetit të Shën Andreut, por humbi në sondazhe nga Simon Pepper.[16]

Restoranti kryesor i Ramsay, Restorant Gordon Ramsay, u votua restoranti më i mirë i Londrës në Harden's për tetë vjet, por në vitin 2008 u vendos poshtë Petrus, një restorant i drejtuar nga ish-i mbrojturi Marcus Wareing.[17] Në janar 2013, Ramsay u fut në Sallën e Kuzhinës të Famës.[18]

Më 14 qershor 2017, Ramsay vendosi një Rekord të ri Botëror Guinness për 'kohën më të shpejtë për të mbushur një peshk me 10 pound', duke arritur rekordin në 1 minutë dhe 5 sekonda.[19] 16 gusht 2017, Ramsay vendosi një 'Rekord Botëror Guinness për fletën më të gjatë të makaronave të rrokullisura në 60 sekonda', i cili matte 1.45 metra.[20]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramsay është i martuar me Cayetana Elizabeth Hutchenson më 1966. Ata kanë pesë fëmijë: Megan, Holly, Jack, Matilda, dhe Oscar.[21] Megan drejtoi London Marathon në vitin 2017 në kujtim të abortit që nëna e saj pësoi pesë muaj nga shtatzënia në qershor 2016, një djalë të cilin ata e kishin quajtur Rocky. Deri në vitin 2010, vjehrri i Ramsay, Chris Hutcheson, ishte përgjegjës për operacionet e biznesit të perandorisë së restoranteve të Ramsay. Më 7 qershor 2017, Hutcheson u burgos për gjashtë muaj për komplot për të hakuar një sistem kompjuterik në lidhje me interesat e biznesit të Ramsays. Hutcheson u akuzua me djemtë e tij se kishin hyrë në sistemet e ndërmarrjeve pothuajse 2,000 herë midis 23 tetorit 2010 dhe 31 mars 2011.

Ramsay ka tre shtëpi në Cornwall me vlerë të vlerësuar rreth £11 milion: një rezidencë prej £4 milion në Trebetherick, një pronë prej £4.4 milion në Rock e blerë në vitin 2015, dhe një pronë të renditur në klasën II të Fowey prej £2 milion që ishte blerë më 2017. Në gusht të vitit 2020, prona me katër dhoma gjumi e Ramsay, Fowey, Trevail House, u hodh në shitje për £2.75 milion.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Christopher, David P. (2015). British Culture: An Introduction (në anglisht). Routledge. fq. 187.
 2. ^ "Television chefs stir appetite for culinary change" (në anglisht). The Guardian. 10 nëntor 2016. Marrë më 10 nëntor 2016.
 3. ^ "#19 Gordon Ramsay". Forbes (në anglisht). Marrë më 31 gusht 2020.
 4. ^ "Gordon Ramsay". TVGuide.com (në anglisht). Marrë më 23 qershor 2014.
 5. ^ a b "ABOUT GORDON" (në anglisht). Marrë më 12 qershor 2016.
 6. ^ Staff, Reuters (13 shtator 2007). "Chef Ramsay's brother jailed in Bali for heroin" (në anglisht). Reuters. Marrë më 24 tetor 2020. {{cite news}}: |first1= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 7. ^ Gordon Ramsay on coping with his heroin addict brother Ronnie publikuar nga Hello! më 20 tetor 2017
 8. ^ "Gordon Ramsay On Pranking His Daughter During Her First Driving Lesson – The Jonathan Ross Show"YouTube
 9. ^ "Chef from a humble background". The Oxford Times (në anglisht). 9 nëntor 2006. Marrë më 5 mars 2011.
 10. ^ "The Chef from Hell" (në anglisht). ninemsn.com.au. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2012. Marrë më 4 nëntor 2020.
 11. ^ BabbleTop (30 gusht 2017), 10 Times Gordon Ramsay was ACTUALLY NICE! (në anglisht), marrë më 6 dhjetor 2017
 12. ^ "Michelin 3rd Star Goes To Gordon Ramsay" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2017. Marrë më 7 dhjetor 2017.
 13. ^ "Gordon Ramsay – Ramsay Late For OBE Date with the Queen" (në anglisht). Contact Music. 6 korrik 2006. Marrë më 28 shtator 2011.
 14. ^ "Gordon Ramsay joins elite band of triple Catey winners". Caterer and Hotelkeepr (në anglisht). 13 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2014. Marrë më 15 maj 2014.
 15. ^ "Gordon Ramsay is the most powerful figure in British hospitality". Caterersearch.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2008. Marrë më 17 nëntor 2006.
 16. ^ "New university rector is welcomed". BBC News (në anglisht). 10 mars 2006. Marrë më 17 nëntor 2006.
 17. ^ "Gordon Ramsay dispute sparks foodie bun-fight" (në anglisht). www.meeja.com.au. 12 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2008. Marrë më 4 nëntor 2020.
 18. ^ "Gordon Ramsay Inducted" (në anglisht). Culinaryhalloffame.com. 29 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2013. Marrë më 9 shtator 2013.
 19. ^ "Two Guinness World Record Titles Smashed on Fox's "The F Word with Gordon Ramsay" (në anglisht). gordonramsayrestaurants.com. 6 korrik 2017. Marrë më 26 shtator 2020.
 20. ^ "Longest sheet of pasta rolled in one minute by an individual" (në anglisht). guinnessworldrecords.com. 16 gusht 2017. Marrë më 26 shtator 2020.
 21. ^ Russell, Rachel (4 prill 2019). "Gordon Ramsay baby: How old is Tana Ramsay who has just given birth to fifth baby?". Daily Express (në anglisht). Marrë më 5 prill 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]