Vankuver

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vankuver (kthjellim).
Vankuver
Vankuver, British Columbia
—  qytet (city)  —
stema_figuraFlag of Vancouver (Canada).svg
Pamje nga Vankuver

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Metro Vankuver
Kryebashkiaku Gregor Robertson
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°15′V 123°06′P / 49.25°V 123.1°P / 49.25; -123.1 (Vankuver)Koordinatat: 49°15′V 123°06′P / 49.25°V 123.1°P / 49.25; -123.1 (Vankuver)
Lartësia 2 m (m.n.d)
Sipërfaqja 114.67 km² km2
Popullsia 615,473 banorë 2009
Dendësia 5.349 banorë /km²
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Prefiksi (604) dhe (778)
Kodi Postar V5K në V6Z
Vendndodhja
Vankuver is located in Kanadaja
Vankuver
Vankuver
Vankuver – harta_foto
www.city.Vankuver.bc.ca/

Vankuver (anglisht: Vancouver /væŋˈkuːvəɹ/) është një qytet (city) në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 114,67 km² dhe popullsi 615.473 banorë.[1]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Projekte të tjera[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike