Vankuvër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vankuver (kthjellim).


Vankuver
Vankuver, British Columbia
—  qytet (city)  —
stema_figuraFlag of Vancouver (Canada).svg
Pamje nga Vankuvër

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Metro Vankuver
Kryebashkiaku Gregor Robertson
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°15′V 123°06′P / 49.25°V 123.1°P / 49.25; -123.1 (Vankuver)Koordinatat: 49°15′V 123°06′P / 49.25°V 123.1°P / 49.25; -123.1 (Vankuver)
Lartësia 2 m (m.n.d)
Sipërfaqja 114,67 km² km2
Popullsia 615,473 banorë 2009
Dendësia 5.349 banorë /km²
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Prefiksi (604) dhe (778)
Kodi Postar V5K në V6Z
Vendndodhja
Vankuver is located in Kanadaja
Vankuver
Vankuver
Vankuver – harta_foto
www.city.Vankuver.bc.ca/

Vankuver (anglisht: Vancouver /væŋˈkuːvəɹ/) është një qytet (city) në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 114,67 km² dhe popullsi 615.473 banorë.[1]

Vancouver

Vankuvër është qytet kanadez në krahinën e Kolumbisë Britanike dhe qyteti më i madh në pjesën perëndimore të Kanadës dhe i treti për nga madhësia në Kanadë me një popullsi prej 611.869 banorësh, ndërsa së bashku me rrethinën (viti 2007) ka pasur 2.524.113 banorë.

Prefekti i Vankuvërit është Sam Sullivan. Në Vancouver do të mbahen lojrat e XXI olimpike dimërore në vitin 2010. Në Vankuvër ka lindur albanologu i shquar Robert Elsie.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike