Wim Jansen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wim Jansen
Të dhënat vetjake
Emri i plotëWim Jansen
Datëlindja28 tetor 1946
VendlindjaRotterdam, Holanda
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1965–1980Feyenoord415(33)
1980Washington Diplomats27(0)
1980–1981Ajax17(0)
1981Washington Diplomats29(0)
1981–1982Ajax32(0)
Karriera ndërkombëtare
1967–1980 Holanda65(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Wim Jansen (lindur më 28 Tetor 1946 - vdiq më 25 Janar 2022) është një ish-futbollist hollandez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin hollandez ka luajtur 65 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holanda
Vite Ndeshje Gola
1967 3 0
1968 5 1
1969 3 0
1970 5 0
1971 5 0
1972 1 0
1973 1 0
1974 11 0
1975 4 0
1976 5 0
1977 4 0
1978 12 0
1979 5 0
1980 1 0
Gjithsej 65 1

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]